Çocuğunuzu psikolojik olarak okula hazırlayın

Çocuğunuzu psikolojik olarak okula hazırlayın
Okul stresinin her dönemde görülebileceğini belirten uzmanlar, ailelerin okula başlayacak öğrencilere psikolojik destek vermeleri gerektiğini söyledi.

Okul stresinin her dönemde görülebileceğini belirten uzmanlar, ailelerin okula başlayacak öğrencilere psikolojik destek vermeleri gerektiğini söyledi.

Uzmanlar, genellikle okulu reddeden öğrencilerin, anne ve babalarıyla yakın ilişki içinde olanlar olduğunu ifade etti. Okul başarısı veya sosyal ilişkiler konusunda sıkıntılar yaşayan çocukların okula gitmeyi istemeyebileceğini kaydeden Alantar, bazı çocukların okulda aşağılanma, dışlanma, zorbalık gibi durumlarla karşılaştığını vurguladı.
'OKUL STRESİ HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR'
Eğitim kademeleri arasında geçiş yapan çocuk ve ergenlerin okula başlamadan önce yoğun stres yaşayabileceğini belirten uzmanlar, 'Tüm bu etmenler okulu reddetmenin ortaya çıkmasında etkili olur. Okul fobisi, müdahale edilmediği takdirde, kronik okulu reddetme problemine dönüşebilmektedir. Kronik okulu reddetme meselesi, aile içinde huzursuzluğun yanı sıra akademik başarısızlığa, okula uyumsuzluğa, yetersiz akran ilişkilerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Yetişkin dönemde de yüksek okul ya da iş ortamına uyum sağlayamama, panik atak, psikolojik ve psikiyatrik durumlara yol açabilir' dedi.
'ÇOCUKLARINIZI OKULA HAZIRLAYIN'
Anne-baba ve öğretmenlere düşen bazı görevlerin olduğunun altını çizen Alantar, çocukların okul olgunluğuna erişmesi için ailelerinin yardımcı olması gerektiğini belirtti. Uzmanlar, 'Okul olgunluğu, çocuğun bedensel, duygusal, zihinsel ve sosyal anlamda okula hazır olması anlamına gelmektedir. Yetişkinler, çocuğun güçlü yönlerini fark etmeli ve ona bu özelliklerini kullanması için destek olmalıdır. Anne-babanın en önemli görevlerinden biri de çocuklarına bağımsızlığa ulaşmalarında yardımcı ve yol gösterici olmaktır. Anaokuluna ilk kez giden çocuğun ailesi ayrılık sahnesini kısa tutmalıdır. Onu sevdiğini söyleyip okulda mutlu ve güvende olduğunu belirtmeli ve gün sonunda onu gelip alacağını anlatmalıdır. Özellikle lise döneminde okul seçiminde çocuğun görüşü alınmalıdır. Okul açılmadan önce yapılan alışverişlerde çocuğun da bulunması, gerekli malzemelerin alınmasında öğrenciye seçim yapma hakkının tanınması, onun okula başlama sürecinde etkin olarak yer almasını sağlar' şeklinde konuştu.
'PSİKOLOGTAN DESTEK ALIN'
Anne ve babaların çocukları için sabırlı davranmaları gerektiğini dile getiren Alantar, 'Ebeveynler, çocukla konuşmalı ve okula gitmeyi niçin reddettiğini araştırmalıdır. Öğrenci sınav endişesi, arkadaşlarının kendisiyle alay etmesi gibi belirgin bir problemden söz ediyorsa aile; öğretmen ve okul psikoloğu ile konuşarak sıkıntıyı çözebilmek için birlikte uygun bir plan geliştirmelidir. Evde kalmak isteyen çocuğun televizyon izleme, oyun oynama gibi etkinlikleri kısıtlanarak okula gitmenin evde kalmaktan daha eğlenceli olduğu gösterilmelidir. Öğretmenler destekleyici, sevgi dolu, etkin olarak düzenlenmiş sınıf ortamı oluşturarak ailesinden ayrılmayı istemeyen çocuğu kapıda karşılamalıdır. Küçük çocuklar için çıkartma ve benzer küçük hediyeler kullanılarak problemin çözümüne katkıda bulunabilir' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com