Çocuğunuzu 'yabancı cisimler'den koruyun

Çocuğunuzu 'yabancı cisimler'den koruyun
Uzmanlar, çocukların yutabileceği çaptaki oyuncak, para, düğme, pil gibi cisimlerin onların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gerektiğini söyledi.

Uzmanlar, çocukların en sık yabancı cisimler, oynadıkları küçük cisimlerle para, düğme, boncuk, pil, toka ve çengelli iğne gibi cisimleri yuttuğuna dikkat çekti. Ağızdan alınan tüm yabancı cisimlerin hayati tehlike oluşturabildiğini vurgulayan Uzmanlar, 'Özellikle solunum yollarına kaçan yabancı cisimler şiddetli öksürük ve solunum sıkıntısına yol açar. Bu tür durumlar aile tarafından hemen fark edilir.
Solunum yoluna kaçan yabancı cisimler vakit kaybedilmeden çıkarılmalıdır. Solunum yoluna kaçmadan yemek borusu yoluyla yutulan yabancı cisimler ise bazen bulgu vermedikleri için aile tarafından geç fark edilir' dedi.
Solunum sistemine kaçmadan yemek borusu yoluyla yutulan yabancı cisimlerin bir kısmının kötü sonuçlara yol açmadığını anlatan Uzmanlar, 'Örneğin boncuk, küçük düğme ve küçük çaptaki madeni paralar yemek borusundan mideye inmiş ise 2-5 gün içinde gaita ile atılır. Ancak büyük çaptaki madeni paralar, toka, çengelli iğne ve kolye gibi cisimler yemek borusu ve midedeki darlıklardan geçemezler. Özellikle çengelli iğne ve tokalar, açık şekilde yutulmuşsa bu cisimler yemek borusu, mide ve bağırsak duvarına saplanarak yaşamı tehdit edebilirler' diye konuştu.
Uzmanlar, açık çengelli iğne ve toka yutan çocuklarla çok sık olmamakla beraber her ay iki veya üç kere karşılaşıldığını belirtti. Genellikle yabancı cisim yutan çocukların 1-4 yaşlar arasındaki çocuklar olduğuna değinen Kalaycı, fakat büyük yaşlarda bazen iğne yutan kız çocuklarının da olduğunu, genellikle başörtüsü bağlarken veya elişi yaparken iğneleri ağızlarına aldıkları sırada yuttuklarını, çengelli iğne yutan hastaların ise genellikle bir yaşın altındaki çocuklardan oluştuğunu kaydetti.
Bir yaşından küçük bebeklerin çengelli iğne yutmasının nedeninin toplumdaki bir alışkanlıktan kaynaklandığını bildiren Prof. Kalaycı, 'Yeni doğan bebeklere getirilen hediye takılar bebeklerin yakasına ya da yastıklarına takılmaktadır. Takısına uzanabilen bebekler çengelli iğneleri ağızlarına götürerek yutmaktadırlar. Midesinden çengelli iğne çıkardığımız en küçük hastamız 3.5 aylıktır. Bu bebeğin annesi, çengelli iğnenin kardeşi tarafından bebeğe verildiğini ifade etmişti' şeklinde konuştu.

ÇOCUKLAR YABANCI CİSİM YUTTUĞUNDA NELER YAPILMALI?
Uzmanlar çocukların yabancı cisim yuttuğunun fark edilmesi halinde yapılacakları şöyle sıraladı:
'Yabancı cisim henüz ağızda ya da boğazda ise parmakla alınabilir. Eğer çocukta öksürük ve nefes darlığı varsa yabancı cisim solunum yolunu tıkamış demektir. Bu durumda ilk müdahaleyi yapan kişi çocuğu başı aşağıya gelecek şekilde dizleri üzerine yüzüstü yatırır ve sırtına vurur. Genellikle bu pozisyonda çocuklar öksürükle yabancı cismi çıkarırlar. Eğer yabancı cisim yutulmuş, yemek borusuna veya mideye inmişse bu müdahalenin yararı olmaz. Böyle durumlarda ise en yakın sağlık merkezinde çekilen film ile yabancı cismin bulunduğu yer belirlenir ve yabancı cismin çıkarılması için ilgili merkeze gönderilir.'
Yutulan yabancı cisimlerin ameliyatla değil, endoskopi adı verilen alet yardımıyla çıkarıldığını anlatan Kalaycı, 'Bu işlem sırasında kısa süreli anestezi yeterli olmaktadır. Hasta uyutulduktan sonra çocuklar için kullandığımız küçük çaplı endoskop yardımıyla yemek borusu, mide ve ince bağırsağın üst kısmına kadar ilerliyoruz. Bu bölgelerde kalmış cisimleri, 'yabancı cisim forsepsi' adı verilen ve endoskop içinden ilerlettiğimiz aletlerle yakalayıp mide ve yemek borusuna zarar vermeden uygun pozisyonda çekip çıkartıyoruz.
Yabancı cisimleri ameliyata gerek kalmadan endoskopik yöntemle çıkarttığımız için aynı gün ya da işlemden bir gün sonra evine gönderiyoruz. Yabancı cismin yemek borusunda veya midede yaptığı hasara göre de bazı ilaçlar önerebiliyoruz' dedi.

ÖNEMSENMESİ GEREKEN DİĞER YABANCI CİSİMLER
Özellikle Avrupa ülkelerinde daha sık görülen, son yıllarda Türkiye'de de görmeye başladıkları pil yutma vakalarının olduğunu ifade eden uzmanlar, 'Yassı ve yuvarlak şekildeki saat veya oyuncak pilleri çocuklar tarafından çok kolay yutulabiliyor. Piller yemek borusu ve mide için çok yakıcı cisimlerdir.
Uzun süre kaldığı bölgede ciddi hasarlara yol açabilir. Yemek borusu ve bağırsaktan takılmadan geçtiği için bu bölgelerde hafif hasar yaparken midede uzun süre kaldığında mide perforasyonuna (delinmesine) neden olabilir. Bu nedenle ağız yoluyla alındıktan sonraki 6-12 saat içinde mideyi terk etmeyen piller mutlaka çıkarılmalıdır' açıklamasında bulundu.
'Para, çengelli iğne, toka ve pil dışında anahtar, çivi ve kolye çıkardığımız hastalarımız oldu' diyen Kalaycı, sözlerini şöyle tamamladı:
'İlk 4 veya 5 yaşına kadar olan dönem özellikle çok önemlidir. Bu dönemde çocukların yutabileceği çaptaki oyuncak, para, düğme, pil gibi cisimlerin çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gerekir. Pilli oyuncaklarda kullanılan pillerin küçük olmamasına dikkat edilmeli ya da bu tür oyuncaklarla oynayan çocuklar yakından izlenmelidir. Diğer taraftan, doğum hediyesi olarak gelen takıların bebeklerin elbise yakasına veya yastıklarına takılmaması özellikle çengelli iğne yutma sorununu önleyecektir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com