Çocuk cezaevinde işkence ve tecavüz!

Çocuk cezaevinde işkence ve tecavüz!
Şakran Cezaevi’nde çocuklara işkence edildiği, hortumla dövüldüğü belirtildi.

Şakran Çocuk Cezaevi’nde kalan çocuklara işkence edildiği, 18 çocuğun hortumla dövüldüğü ve onur kırıcı muamelelere maruz kaldığı belirtildi.
 
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Ne yazık ki cezaevleri, çocuklar bakımından işkence ve tecavüz evine dönmüştür. Türkiye ayağa kalkmalı ve çocuklarına sahip çıkmalıdır” dedi.
 
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi Başkanı Nergiz Tuba Aslan, çocuklara cezaevi içinde idari kadro ve gardiyanlar tarafından uygulanan işkence ve kötü muamelenin yoğunlaşarak arttığını dile getirerek “Cezaevi komisyonumuz tarafından 22 Mayıs 2013 tarihinde çocuk mahkûmlarla yapılan görüşmeler, bu cezaevinde ciddi sorunların yaşandığını ortaya koymaktadır” dedi.
 
“AYLARCA HÜCRE”
 
Elde ettikleri bulguları şube binasındaki toplantıda basınla paylaşan Aslan, bunlardan örnekler verdi. Aslan, şunları söyledi: “Mahpus çocuklar, kendilerini yalnız hissediyor. Başvurucular, müdürler ve gardiyanlar tarafından kendilerine sürekli olarak yoğun şiddet uygulandığını belirtiyor. Gardiyanlar tarafından süngerli odaya alındıklarını, burada kameralar kapatıldıktan sonra şiddetli ve yoğun şekilde dövüldüklerini beyan etmişlerdir. Ayrıca çoğu zaman süngerli odaya götürülen çocukların elleri ve ayakları plastik kelepçeyle kelepçelendikten sonra gardiyanlar tarafından dövülmektedirler. Dövüldükten sonra çoğu kez saatlerce bu şekilde bekletilmektedirler.”
 
“Hortumla dayak” olayının da yaygın olduğunu ileri süren Aslan, “Gardiyanlar çocukları ağır şekilde dövdükten sonra, kurum müdürünün kararıyla müşahede odası denen, içinde bir yatak, musluk ve tuvalet olan 2-3 metrekare hücrelere kapatılmaktadırlar. Bu hücrelerde günlerce hatta aylarca tutulduklarını beyan etmektedirler. Hücreye kapatılan çocuklar günlük 1 saat havalandırmaya çıkmakta ve geri kalan 23 saati yukarıda belirtilen hücrede tek başına geçirmektedir. Cezaevinde 22 tane hücre bulunmaktadır. Çocukların beyanına göre bu hücreler hiçbir zaman boş kalmamaktadır” dedi. Çocuk mahpuslardan S.D’nin cezaevinde yaşadığı işkenceler nedeniyle yaklaşık bir ay önce çamaşır deterjanı içerek intihar etmek istediğinin belirlendiğini belirten Aslan, çocukların başvuru ve şikâyet haklarını kullanmalarına izin verilmediğini anlattı.
 
“AĞIR İŞKENCE”
 
TBMM’de basın toplantısı düzenleyen BDP Milletvekili Kürkçü de Şakran Cezaevi’nde, cinsel taciz ve tecavüzden şiddete, katıksız hapse kadar kötü muamele yapıldığını anlattı. Yaşları 13 ile 17 arasında değişen çocukların ağır işkenceye maruz bırakıldığını söyleyen Kürkçü, konuyla ilgili İnsan Hakları Kurumu’na başvurduğunu ve Adalet Bakanlığı’na da başvuracağını bildirdi. Kürkçü, “Artık saklanamayacak olan büyük facia ile karşı karşıyayız. Adalet Bakanlığı yetkilileri, çocukların bu şekilde istismarına rıza göstermek yerine sorumluları cezalandırmayı seçmelidir” dedi.
 
Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com