Çocuk gelin sapıklığı ve yaşanılan vahşetler!

Çocuk gelin sapıklığı ve yaşanılan vahşetler!
15 yaşın altındaki ya da kaç yaşında olursa olsun bireylerin zorla evlendirilmeleri, kesinlikle bir insanlık suçudur, vahşettirAKP Hükümeti
11 yıldır Türkiye’yi artık netleşen bir gerilik ve karanlıkla yönetiyor.

Düne kadar ekonomi iyi gidiyor, aman oylar bölünmesin, aman darbe olmasın, aman CHP başa geçmesin diye AKP’ye oy verip onu iktidara yani Devlet’in başına oturtanlar bugün karabasanla uyandılar.

Elhamdülillah’ı dilinden düşürmeyen AKP Hükümeti üyelerinin,

-AKP’li 3 Bakan’ın ve Bakan çocuklarının, AKP yanaşması ünlü işadamlarının,

-Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın,

-Emine Erdoğan’ın hastaneler zincirinin,

-Başbakan Erdoğan’ın 2 oğlunun 7 gemicik sahibi olup filo kurmasının,

-Başbakan Erdoğan’ın Müslüman görünümündeki El Kaideli terör örgütü ve uzantılarına silah ve mühimmat yardımlarının,

-Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası yargı ve polisin sürgün edilmesinin,

-40.000 insanımızın katili PKK terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan’la Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusu’nun bölünme planlarının ‘’sözde barış süreci’’ adı altında yapılmasının skandallarıyla yaşar hale getirildi.

Bir başka gerçek de, toplumsal yapımızın hızla çökertilmesi için aile kurumuna, kadın ve çocuk sağlığına yapılan bilinçli suikast planlarının hızla devlet eliyle gerçekleştirilir olması geliyor.-Türkiye’de kadın cinayetlerine neredeyse devlet desteği verilir hale gelmesi,

-Katil koca ve sevgililerin çocuklarının, ailelerinin veya toplum içinde kadınları (eş veya sevgililerini) rahat bir şekilde paramparça etmeleri,

-30-40 bıçak darbesiyle delik deşik edilen kadınların önceden devlet koruması istemelerine rağmen korunmamaları,

-Kadın cinayetlerinin normalmiş gibi gösterilmeye çalışıldığı skandallarını da yaşıyoruz.

-Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla 4+4+4 ile kız çocuklarının eğitim hayatlarını bitirip, çocuk yaşta evlendirilmeleri için ataklara hız verilmişti.

-Lisede okuyan kız ve erkek öğrencilerin, evlilik kredisi verilerek çocuk gelin ve damatlar olmaları ve erken yaşta evliliğin özendirilmesi için devlet destekli para bile verilir oldu.

Tüm bu karanlık, gerici ve sapıkça çalışmaların sonucunda çocuk gelin ve damatlar Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde ilk sıralara oturarak Türkiye’nin temel yapısı olan kutsal aile yapısının bozulması için yoğun bir saldırı altına girmiş bulunuyorlar.

Son vahşet olayı Siirt’te 12 yaşında evlendirilen, 13 yaşında anne olan, 14 yaşında ise ikinci çocuğuna hamileyken düşük yapan ve önceki gün de evinde silahla vurulmuş cansız bedeni bulunan “çocuk gelin” Kader Erten’in dramı, Türkiye’nin ayıbı olarak nitelendirilen “çocuk gelin” vakalarını yeniden gündeme oturttu.

Son 3 yılda 130 bin 18 yaş altındaki kız çocuğunun gelin edildiği Türkiye’de, öncelikle “zorla evlendirilmenin” suç kapsamına alınarak Türk Ceza Kanunu’na girmesi gerektiğini belirten Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Dönmez, “15 yaşın altındaki bireylerin zorla evlendirilmeleri kesinlikle bir insanlık suçudur. Birleşmiş Milletler zorla evlendirmeyi ‘bir tür modern kölelik’ olarak nitelendirmektedir” diyerek çözüm önerisinde bulundu.

İçişleri Bakanlığı’nın Haziran 2013 verileri, Türkiye’de çocuk gelin sayısında gelinen son noktayı gözler önüne serdi:

-Son 3 yılda 18 yaş altında evlenenlerin toplam sayısı 134 bin 629 olarak açıklanırken;

-18 yaşını doldurmadan evlenen erkek çocuk sayısı 5 bin 763, kız çocuk sayısı ise 128 bin 866 olarak tespit edildi.

-Reşit olmadan evlendirilen kız çocuklarının sayısın erkek çocukların sayısından 21 kat daha fazla olması da dikkat çekti.15 yaş altındaki çocukların evlendirilmesinin çocuk hakları ihlali olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Burcu Dönmez, “15 yaşın altındaki ya da kaç yaşında olursa olsun bireylerin zorla evlendirilmeleri, kesinlikle bir insanlık suçudur, vahşettir. Birleşmiş Milletler zorla evlendirmeyi ‘bir tür modern kölelik’ olarak nitelendiriyor. Avrupa Birliği 2002 ve 2006 yılları arasında zorla evlendirmeyi önlemek amacıyla 11 yönerge çıkardı. Ülkemizde de zorla evlendirmeyi cezayı gerektiren bir haksızlık olarak nitelendirmek ve ayrı bir suç tipi olarak düzenlemek zorunludur. Zorla evlendirme bir netice suçu olarak değil, kesintisiz suç olarak düzenlenmelidir. Bunun için de bir kişiyi sadece evlenmeye zorlamak değil, evliliği devam ettirmeye zorlamak da suç haline getirilmelidir” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Dönmez, böyle bir yasanın çıkması halinde, önemli olanın, ağır ceza mahkemelerinin verdiği bir cezadan ziyade, “zorla evlendirilmek istenen çocukların velayetinin devlet tarafından ailelerden alınması” gibi yaptırımların olması gerektiğini ifade etti. Genç yaştaki evliliklerin “eğitim ve ekonomik seviyeyle değişen bir olgu” olduğuna vurgu yapan Dönmez, “Bazen berdelle verilen, bazen mal gibi satılan kız çocuklarının dramları her gün karşımıza çıkıyor. Önemli olan, ailelerin farkındalığını ve eğitimini artırmamız. Bu bir devlet politikası haline gelmeli” dedi.Evlilik içinde veya dışında kadına yönelik psikolojik şiddetin bir görünüş biçiminin de kadını “intihara zorlama” olduğunu kaydeden Burcu Dönmez, bununla da mücadele yöntemlerini anlattı. Dönmez, “Psikolojik şiddet en önemli baskı unsuru. TCK 84. maddeye göre, ‘Başkasını intihara azmettiren, teşvik eden, başkasının intihar kararını kuvvetlendiren ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ deniyor. Bu hareketlerden yalnızca birisinin gerçekleştirilmesi suçun oluşması için yeterlidir. Bu suçun oluşması için failin hareketi, azmettirme, teşvik etme, başkasının intihar kararını kuvvetlendirme ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım etme ile sınırlı olmalı. Buna karşılık intihar bizzat mağdurun özgür iradesine dayanarak aldığı bir kararın sonucu olarak gerçekleştirilmelidir. Eğer fail, ölümü doğuran icrai hareketi de kendisi gerçekleştirmiş ise intihara yönlendirme değil, kasten öldürme suçu oluşur. Bundan başka cebir veya tehdit kullanmak suretiyle kişileri intihara mecbur edenler kasten öldürme suçundan dolayı cezalandırılır” diye konuştu.

Erken yaşta evlenen çocukların oyun ile gerçeği birbirine karıştırabileceğini belirten Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ilgın Başaran ise bu çocuklarda görülebilecek davranış bozuklarını şöyle anlattı:“İlköğretim çağındaki çocukların evlendirilmesi hem duygusal hem de fiziksel istismara girer. Bu çocuklar kendi kişiliklerini de kaybedebilirler. Örneğin erken yaşta anne olan bir kız çocuğu oyuncak bebekleriyle oynadığı gibi kendi öz çocuğuyla oynayarak bir bağ kurabilir. Düşük yaptığında veya bebeği öldüğünde ise oyuncağını kaybetmiş gibi üzülebilir ve kendini çok yetersiz hissedebilir.”

Kalıcı mücadelenin devlet ve toplum işbirliği ile gerçekleşebileceğini savunan Yaşarlı akademisyenler şu önerilerde bulundular:

Devlet ve toplum için zorla evlendirmeyi önlemek, somut tedbirler almak zorunlu bir görevdir. Bu bağlamda zorla evlendirmeyi önlemek için başvurulacak tedbirler arasında:

-Sığınma yerleri açmak,

-Zorunlu durumlarda kişinin telefonla veya başka yolla ulaşabileceği bir yerle bağlantıya geçmesini sağlamak,

-Belirli meslek grupları için eğitim programları düzenlemek,

-Hukuki ve psikolojik danışmanlık hizmeti vermek,

-Evlendirme için zor kullanan kişiye karşı ceza soruşturması ve kovuşturması açmak,

-Zora dayalı evlendirmelerin sonlandırılmasının kolaylaştırılmasını sağlamak,

-Kültürel ve sosyal nedenler, risk grupları ve risk faktörleri ve karşı stratejileri ele alan bilimsel çalışmaların desteklenmesini sağlamak,

-Aileler için eğitim programları düzenlemek.

-Türkiye, dünyada Kongo, Uganda, Nijer, İran ve Afganistan’dan sonra en çok çocuk evliliğinin görüldüğü ülke.

BM ve Polis Akademisi’nin yaptığı bir araştımaya göre yüzde 35 oranıyla Türkiye, dünyada en çok çocuk evliliğinin görüldüğü 7. Ülke.

En çok çocuk evliliklerinin görüldüğü bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi.

-Evlenen erkek çocukların oranı 2008 yılında yüzde 16.6 iken 2012 yılında yüzde 20.1’e yükseldi.

-Aynı bölgede evlenen kız çocuklarının oranı 2008’de yüzde 13.7 iken 2012’de ise yüzde 17.2’ye yükseldi.

-Kız çocuklarının en fazla evlendiği 2. Bölge ise Akdeniz. 2008’de yüzde 14.7 olan oran 2012’de 15.3’e yükseldi.( TÜİK İstatistiklerle Çocuk-2012 Araştırması).  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com