Çocuk gelinin ikinci evliliğiymiş

Çocuk gelinin ikinci evliliğiymiş
Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde 1,5 aylık bebeğini hastaneye götürdüğünde 13 yaşındayken resmi nikahsız evlendirildiği ve kocası tarafından dövülüp evden kovulduğu ortaya çıkan A.Y.’nin, 12 yaşındayken bir evlilik daha yaptığı ortaya çıktı
Çocuk gelin A.Y., "Ailelerinizin sözünden çıkmayın, benim gibi çocuk yaşta evlenmeyin" diyerek genç kızlara çağrıda bulundu.
 
Nizip’in Yunus Emre Mahallesi Deribaşı Sokağı’nda oturan A.Y., iddiaya göre bir yıl önce Kilis’te yaşayan 17 yaşındaki M.M.’ye kaçarak, resmi nikahsız evlendirildi.
 
Çiftin 1.5 ay önce Orhan adını verdikleri çocukları dünyaya geldi. Ancak, geçen hafta çift kavga etti ve işsiz olan kocası M.M., iddiaya göre eşi A.Y.’yi dövüp, evden kovdu. 
 
Bunun üzerine A.Y. de Nizip’te hurdacılık yapan babası Orhan Y.’nin evine döndü. A.Y. bebeği rahatsızlanınca Nizip Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Nüfus kaydı olmayan ve solunum rahatsızlığı yaşayan Orhan bebek, ’Bebek Yılmaz’ olarak kayıtlara geçirilip, tedavi edilirken, hastane yönetimi de Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. 
 
Orhan bebek, muayenesinin ardından annesi A.Y. ile kaldıkları eve gönderildi.
 
Dün gece yeniden fenalaşan Orhan bebek, getirildiği Nizip Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Bu arada yapılan suç duyurusu üzerine polis, A.Y.’nin ifadesini hastanede aldı. A.Y., polisteki ifadesinde eşiyle ailesinin istememesine rağmen kaçarak evlendiğini, geçim sıkıntısı çektikleri için ise Kilis’te bulunan eşi M. M.’nin kendisini dövüp evden kovunca, babasının evine dönmek zorunda kaldığını söyledi.
 
12 YAŞINDA KAYSERİ’YE GELİN GİTTİ
Oğlunun başından ayrılmayan A.Y., polislere 12 yaşındayken görücü usulü ile evlendirildiğini Kayseri’ye gelin gittiğini anlattı. A.Y. nisan 2010’da ailesi tarafından Kayseri’de yaşayan 21 yaşındaki Emre Ç. ile evlendirildiğini, bir hafta sonra olayın duyulması üzerine baba evine döndüğünü söyledi.
 
Nizip polisinin araştırmasında A.Y.’nin bu evliliğiyle ilgili Kayseri polisinin işlem yaptığı, sağlık kontrolünde çocuk gelinin kemik yaşının 15-16 olduğu yolunda doktor raporu verildiği ve eşinden ayrıldığı için soruşturma dosyasının kapanmış olabileceği belirtildi.
 
Nizip İlçe Emniyet Müdürlüğü son evlilik ile ilgili soruşturma evrakını, suçun işlendiği Kilis’e gönderdi.
 
AĞLATAN TAVSİYELER
Nizip Devlet Hastanesi Çocuk Servisi’nde tedavisi süren çocuğuna refakat eden A.Y., kızlara küçük yaşta kesinlikle evlenmemeleri çağrısında bulanarak şunları söyledi:
 
"Ailem kaçmama kızdı. Çünkü, daha önce istemişlerdi ve ailem vermemişti. Biz ise o nedenle ailemizin rızasını almadan kaçarak evlendik. Eşim çalışmadığı için geçim sıkıntısı çekiyorduk. Bu nedenle kavga etmeye başladık. Eşim beni her gün dövüyordu. Evden kovuyordu. Ben de dayanamadım aileme döndüm. Genç kızlar akılları varsa küçük yaşta kesinlikle evlenmesinler. Ben evlendim pişman oldum, onlar olmasınlar. Gerçekten çok güç durumdayım. Devlet büyüklerinden yardım bekliyorum."
 
NİZİP’DE BİR AYDA 3 ÇOCUK GELİN
Çocuk gelin A.Y.’nin aynı kaderi yaşayan bir başka çocuk gelin 13 yaşındaki B.Y. ile aynı sokakta yaşaması ve soyadlarının aynı oluşu dikkat çekti. 18 yaşındaki Yunus Y. ile evlendirilip, 3 aylık Sedef adını verdikleri bebekleri olduğu 9 Ocak’ta ortaya çıkan B.Y.’nin A.Y. ile akrabalıklarının olmadığı öğrenildi.
 
Nizip’te geçen pazar günü de polis durdurduğu düğün konvoyunun gelini H.K.’nın 13 yaşında olduğunu belirleyince yuvaya teslim etmişti. 
 
Son olayla birlikte Nizip’te bir ay içinde ortaya çıkan çocuk gelin sayısı 3’e yükseldi.(SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com