"Çocuk Gelinlere Dur" demek için broşür dağıttılar

Çocuk Gelinlere Dur demek için broşür dağıttılar
Varto Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin idareci ve öğrencileri, "Çocuk Gelinlere Dur" adı altında hazırladıkları broşürleri esnafa dağıttı

MUŞ (AA) - Varto Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin idareci ve öğrencileri,  "Çocuk Gelinlere Dur" adı altında hazırladıkları broşürleri esnafa dağıttı.

"Çocuk gelinler" sorununa dikkati çekmek amacıyla çalışma başlatan Varto Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Mahmut Kılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmemesi için farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Kılıç, kız çocuklarının evlendirilmesiyle ilgili başlattıkları çalışma kapsamında, Okul Aile Birliği Başkanı Tahsin Yaman ile okulun rehber öğretmeni Eren Özdemir tarafından hazırlanan "Çocuk Gelinlere Dur" broşürlerini esnafa dağıttıklarını bildirerek, şöyle konuştu:

"Bugün çalışmalara başladık. Çünkü Türkiye'de 181 bin çocuk gelin var. Bunların kimisinin kuma olarak, kimisinin parayla satılarak, kimisinin de kan davası uğruna evlendirildiği bilinmektedir. Bu konuda halkımızın duyarlı hale gelebilmesi için muhtarların mahallelerinde, imamların camilerde çalışma yapması gerekiyor. Vatandaşlardan büyük destek aldık ve yeni fikirler aldık. İlerleyen günlerde daha geniş kapsamlı çalışmalar başlatacağız."

Kızların küçük yaşta evlendirilmemesi için tek tek ziyaret ettikleri esnafa hazırladıkları broşürleri dağıttıklarını ve konuyla ilgili bilgi verdiklerini ifade eden Kılıç, herkesin bu sorun karşısında duyarlı olmasını istediklerini kaydetti.

Esnafa "Köyünüzde, mahallenizde insanları duyarlı hale getirin. Kızların çocuk yaşta evlendirilmesi dinen de caiz değil" dediklerini anlatan Kılıç, bunun insani boyutuyla da doğru bir şey olmadığını dile getirdi.

Çalışmalara destek veren vatandaşlardan Levent Ayçiçek ise böyle bir organizasyondan dolayı idareci ve öğrencileri takdir ettiklerini söyledi.

Ayçiçek, "Bu konuda devletimizin girişimi çok önemli. Ayrıca çocuk gelinlerin, imam nikahlarının kıyılmaması konusunda müftülüğe büyük görev düşüyor. Bu önlemlerle bir nebze de olsa bu tür evlendirilmelerin önü kesilebilir" dedi.

İlçedeki esnaf ise okul idarecileri ve öğrencilerden aldıkları broşürleri iş yerlerinin camına asarak öğretmen ve öğrencilere destek verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com