''Çocuk istismarına çözüm'' için Bakanlık yolundalar

Çocuk istismarına çözüm için Bakanlık yolundalar
Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu Başkanı Özbek:

ANKARA (AA) - Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu çatısı altındaki dernekler, çocuklara yönelik istismarın önlenmesi için sivil toplum kuruluşlarına destek olmaları çağrısında bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın kapısını çalacak.

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu Başkanı Figen Özbek, AA muhabirine, çocuk istismarını önlemeye yönelik atılan adımları anlattı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile görüşmek istediklerini belirten Özbek, koruyucu aile sisteminde yapılması gereken değişiklik ve çocuk istismarıyla ilgili alınması gereken öneriler, çocuk ıslah evleri konularını kapsayan bir dosyayı Bakan İslam'a sunmaya hazırlandıklarını aktardı.

-''Devletle el ele çalışılmalı''

Bakan İslam'ın konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla görüşerek, bu konuda destek olmaları çağrısında bulunduğunu anımsatan Özbek, farkındalığın oluşturulması, sosyal güvenlik çalışmalarının düzeltilebilmesi için sivil toplum kuruluşlarının devletle el ele çalışılması gerektiğini söyledi.

Kanun tasarısıyla getirilmesi öngörülen cezaların ağırlaştırılmasının caydırıcı olacağını savunan Özbek, ''Esas olarak sadece cezaların değil, tedbirlerin de alınması, özellikle eğitim açısından da adımların atılması gerekiyor'' dedi.

Birleşmiş Milletler Çocuk Bildirgesi'ndeki çocuğun yüksek yararını sağlayan, çocuk üzerinden aileye ulaşılacak şekilde bir eğitim programının hazırlanması gerektiğine işaret eden Özbek, Çocuk Bakanlığının kurulmasını da önerdiklerini, bunun çocuk istismarının önlenmesinde önemli bir adım olacağına inandıklarını bildirdi.

İstanbul'da platforma üye bütün derneklerle geniş katılımlı bir toplantı düzenlediklerini dile getiren Özbek, toplantıda çocuklara yönelik gündemdeki konuların ele alındığını, atılması gereken adımların tartışıldığını ifade etti.

-''Çocuk istismarının çoğalmasının nedeni, idamın kalkması değil''

Özbek, çocuklara sahip oldukları hakların öğretilmesi gerektiğine dikkati çekerek, ''Çocuk kendini iyi ifade edebilmeli. Çocuklar kendilerini doğru ifade edebilmeli. 'Hayır' ve 'evet'in nerede söylenmesi gerektiğini bilmeli'' diye konuştu.

"Çocukların sessiz olan çığlıklarını duyun" sloganıla çalışmaları yürüttüklerini anlatan Özbek, bunun aile, sivil toplum kuruluşları ve devlet için önemli olduğunu kaydetti.

Kanun tasarısıyla ağır cezalar getirileceğini anımsatan Özbek, ''İdam bence caydırıcı olmuyor. Çocuk istismarının çoğalmasının nedeni, idamın kalkması değil'' değerlendirmesinde bulundu.

Çocuğa yönelik istismarla ilgili yaşananların eğitimde görülen eksiklikten kaynaklandığını ileri süren Özbek, idam cezası gibi diğer ağırlaştırıcı cezaların caydırıcı olabileceğini, ancak olayları bitirmeyeceğini savundu.

Özbek, bunun için başka çözümlerin bulunması, tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu'nun çatısı altında Açık Kapı Sosyal Sorumluluk Derneği, Aile Hukuku Derneği, AKUT Vakfı, Bebek Ruh Sağlığı Derneği, Çift ve Aile Terapilire Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı, Çocuk Haklar Zirvesi ve Kalkınma Derneği, Koruyucu Aile Evlat Edinme Derneği, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı ve Yaratıcı Çocuklar Derneği bulunuyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com