Çocuk Sevgisi Gümrüğe Takıldı

Çocuk Sevgisi Gümrüğe Takıldı
Almanya'da yaşayan Kütahyalı Yaşar Karaçam Kütahya'nın Dumlupınar İlçesindeki çocuklar için Almanya'dan 118 bisikleti faturalı gümrük muafiyeti belgesi olmadığı için Türkiye'ye getiremiyor. Böylece çocukların sevgisi gümrükte kaldı.

Almanya'da yaşayan Kütahyalı Yaşar Karaçam Kütahya'nın Dumlupınar İlçesindeki çocuklar için Almanya'dan 118 bisikleti faturalı gümrük muafiyeti belgesi olmadığı için Türkiye'ye getiremiyor. Böylece çocukların sevgisi gümrükte kaldı.
Memleketindeki fakir çocklara Almanya'dan bisiklet göndermek isteyen Yaşar Karaçam'ın girişimi gümrükte takılı kaldı. Kütahya'nın Dumlupınar İlçesine 23 Nisan nedeniyle sponsorlar aracılığıyla ikinci el bisiklet toplayan Yaşar Karaçam bisikletleri Dumlupınar'a gönderemedi. Bisikletleri hediye olarak toplayan Karaçam bisikletlerin faturası olmadığı için Kütahya'ya gönderemediğini belirtti.
Delpir Reisen Seyahat Bürosu Sahibi Yaşar Karaçam, yaptığı açıklamada, 2008'de Dumlupınar'daki Gazi İlköğretim Okulu'na 10 bilgisayar hediye ettiklerini ve maddi durumları iyi olmayan öğrencilere malzeme sağladıklarını, bu yıl da ilçedeki çocuklara bisiklet göndermek istediklerini belirterek, göndermek istediği bisikletleri gümrük muafiyeti belgesi olmadığı için Kütahya'ya gönderemediğini vurgulayarak oluşan bu duruma tepki gösterdi.
Bu kapsamda bazı özel şirketlerin sponsorluğunda yardım malzemesini topladıklarını belirten Karaçam, Günzburg şehrinde kampanyalarla 118 bisikleti topladıklarını söyledi. Karaçam, Topladıkları bisikletleri bir tırla Türkiye'ye gönderdiklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti:' Tırımız hiçbir güçlük çekmeden Edirne-Kapıkule'den geçerek, Dumlupınar'a en yakın Uşak Gümrüğü'ne gümrük işlemleri için başvuru yaptı. Dumlupınar Yüksek Öğretim ve Eğitim Vakfı'ndan noter tasdikli hibe belgesiyle ve Almanya'da DİTİB Türk İşçileri Cemiyeti'nden tasdikli yardım belgeleri de gümrüğe verildi. Gümrük görevlileri, bu belgeleri kabul etmeyip 'faturalı gümrük muafiyeti' adı altında bir belgenin olması gerektiğini, aksi takdirde bu bisikletlerin ya Almanya'ya geri gönderileceğini ya da 20 gün tutulduktan sonra el konulacağını bildirmişler. Bisikletlerimiz şu an Uşak Gümrüğü'nde. Bu bisikletlerin satın alma faturası yok, zira hepsi kullanılmış ve hediye olarak toplandı' şeklinde bisikletlerin neden Türkiye'ye giriş yapadığı ile ilgili bilgiler verdi.
Bu sorunu halletmeleri halinde 118 bisikleti maddi durumları iyi olmayan Dumlupınarlı çocuklara 23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda hediye etmeyi düşündüklerini kaydeden Karaçam, bu yardım kampanyası için bir de bisiklet turu düzenlediklerini sözlerine ekledi.
Karaçam, gümrükteki sıkıntının ortadan kalkması halinde 17 Nisanda İzmir'de başlayıp 25 Nisan'da yine İzmir'de sona erecek '9 günde 970 kilometre-Pedallar çocuklarımız için dönecek' bisiklet turunu düzenlemeyi planladıklarını vurguladı.
Uşak Gümrük Müdürlüğü yetkilileri ise Bakanlar Kurulu kararı gereğince temel ihtiyaç olarak nitelendirilen eşyaların gümrük muafiyeti kapsamında değerlendirildiğini, ancak bisiklete muafiyet verilmesiyle ilgili bir hükmün bulunmadığını bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com