Çocuk tacizi skandallarına açıklama

Çocuk tacizi skandallarına açıklama
Uluslararası Af Örgütü, İrlanda'da dini kurumlardaki çocuk tacizi skandalları konusunda yeterli kovuşturma yapılmadığı eleştirisinde bulundu.

Uluslararası Af Örgütü, yıllık raporunun İrlanda'ya ayrılan bölümünde, çocukların kiliselerde cinsel taciz ve şiddete maruz kaldığına ilişkin özellikle hükümet talimatıyla hazırlanan bazı raporlardaki önemli kanıtlara rağmen, bu konuda çok az kişi hakkında kovuşturma yapıldığını bildirdi.

Raporda, İrlanda yönetimi, cezaevlerindeki insani koşulların yetersizliği nedeniyle de eleştirildi.

İrlanda'da hükümet talimatıyla geçmiş yıllarda hazırlanan bazı raporlarda, ülkedeki kiliselerde bir dönem görev yapmış çok sayıda din adamının kendilerine emanet edilen çocuklara tacizde bulunduğu ortaya konulmuştu.

Konu son olarak, bu ay başında İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yayınlanan "Katolik Kilisesi'nin Utancı" isimli belgeselle gündeme gelmişti.

Belgeselde, Roma Katolik Kilisesi'nin İrlanda ve Kuzey İrlanda'daki en yüksek temsilcisi olan Kardinal Sean Brady, 1975'te "pedofil rahip Brendan Smith ile ilgili bazı cinsel taciz şikayetlerini polise ve ailelere bildirmemekle" itham edilmişti.

Hakkında soruşturma başlatılması istenen Brady istifa etmeyi düşünmediğini açıklamış, 1975'te genç bir din adamı olarak kendisine söyleneni yaptığını ve Brendan Smith ile ilgili görüşmelerde tuttuğu notları kilisedeki üstlerine rapor ettiğini söylemişti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com