‘Çocuklar cinsel istismara uğradınız mı?’

‘Çocuklar cinsel istismara uğradınız mı?’
Konya'da bir ilköğretim okulunda anket şoku yaşanıyor. Yanlışlıkla ilköğretim öğrencilerine cinsel istismar sorularını içeren anket dağıtıldı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Barış Yaman'ın haberine göre, Konya Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nda eğitim gören yaklaşık 2 bin 458 öğrenciye, dağıtılan anket formuyla, kendilerinin veya kardeşlerinin cinsel, fiziksel ve duygusal istismara uğrayıp uğramadıkları soruldu. Öğretmenlerin doldurması gereken anketin öğrencilere doldurtulması eğitimcilerin ve velilerin tepkisini çekti. Okul Müdürü Kamil Ural, “Zamanında yetiştiremeyeceğimiz düşüncesiyle anketi öğrencilere dağıttık. Cinsel içerikli sorular da gözümüzden kaçmış” diyerek kendini savundu.

Milli Eğitim Bakanlığı, bağlı devlet okullarında eğitim gören çocukların cinsel, fiziksel ve duygusal istismara maruz kalıp kalmadıkları, aile ortamları ve ebeveynlerin çocuklara ilgisini ölçmek amacıyla 65 soruluk bir anket formu hazırlattı. Hazırlanan anket formunu, sadece idareci ve öğretmenlerin görebileceği şekilde internet sitesinde yayımlayan bakanlık, genelgeyle okul yönetimlerinden, rehber öğretmenler vasıtasıyla her bir öğrenci için anket sorularının yanıtlandırarak 30 Kasım’a kadar teslim edilmesini istedi. Ancak okul yönetimi, rehber öğretmenler tarafından doldurulması gereken anketi öğrencilere dağıttı.

 “Yakın zamanda aile içinde travmatik yaşantı oldu mu? Çocuğun ebeveynleri ya da başkaları tarafından fiziksel istismara uğradığına dair bulgu var mı? Çocuğun ebeveynleri ya da başkaları tarafından cinsel istismara uğradığına dair bulgu var mı?” şeklindeki soruların yer aldığı anketin doldurulması istendi.

Yaşanan bu skandal, eğitim camiasını ve velileri ayağa kaldırdı. Bazı öğrencilerin anket sorularını topluca birbirinden yardım alarak doldurmak zorunda bırakıldıklarını savunan veliler, öğrencilere ait kişisel bilgileri taşıyan anket formlarının, zamandan kazanmak amacıyla yine öğrenciler tarafından sisteme girildiği de iddia etti.

 ‘Gereken yapılır’

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin ise “Olayı ilk kez sizden öğreniyorum. İnceleteceğim. Sorular öğrencilere dağıtılmışsa tabii ki yanlış yapılmıştır. Varsa böyle bir olay gereken yapılır” diye konuştu.(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com