Çocuklar da ombudsmana şikayet edecek

Çocuklar da ombudsmana şikayet edecek
Kamu Denetçiliği Kurumunca, çocukların idarelerle yaşadıkları sorunları çözebilmek, çocuk hakları ihlallerini izleyebilmek, çocukların sesini duymak ve duyurabilmek için UNICEF ile ortaklaşa, çocuklara yönelik internet sayfası hazırlandı

ANKARA (AA) - Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, "Haklarını koruyacağımız teknoloji çağı çocuklarına ulaşmak ve onlar için görünür olmak amacıyla, onlara hitap edecek şekilde 'KDK Çocuk İnternet Sitesi'ni hazırlamış bulunuyoruz" dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) tarafından, çocukların idarelerle yaşadıkları sorunları çözebilmek, çocuk hakları ihlallerini izleyebilmek, çocukların sesini duymak ve duyurabilmek için UNICEF ile ortaklaşa çocuklara yönelik internet sayfası hazırlandı.

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, internet sayfasının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kurum olarak da çocuk haklarına önem verdiklerini, bu konuda yapılacak şikayetlerde menfaat şartı aranmadığını belirtti.

 İdarenin işlem ve eylemleri ile tutum ve davranışlarından dolayı doğrudan hak kaybına uğrayan çocukların şikayet başvurusunda bulunmadığı veya bulunamadığı hallerde, gerçek ya da tüzel üçüncü kişilerin de konuya ilişkin şikayet başvurusunda bulunabildiğini belirten Ömeroğlu, çocuk haklarının ihlal edilmesine tanık olan bireylerin, sivil toplum örgütlerinin de kurumlarına başvuruda bulunabildiğini hatırlattı. 

Ömeroğlu, "Haklarını koruyacağımız teknoloji çağı çocuklarına ulaşmak ve onlar için görünür olmak amacıyla, onlara hitap edecek şekilde KDK Çocuk İnternet Sitesi’ni hazırlamış bulunuyoruz. Böylece hem çocuklar Kurumumuzu tanıyacaklar hem de şikayetlerini bizlere iletebileceklerdir. Üstelik böyle bir sitenin çocuklarımızın haklarını aramayı öğrenmelerine de katkıda bulunacağına inanıyorum" diye konuştu.

-"Sayfanın tasarımında çocukların görüşlerini aldık"

Kadın, çocuk ve engelliden sorumlu Kamu Denetçisi Serpil Çakın, hayatın birçok alanında çocukla kamu idarelerinin birebir ilişki içinde bulunduğunu, çocuğun da söz hakkı olması gerektiğine dikkat çekti.

Çakın, çocukların sesi olabilmek amacıyla UNICEF'in de desteğiyle çocuk internet sayfası oluşturmaya karar verdiklerini belirtti. Kurumun posta, e-posta, faks gibi birçok yolla başvuru alabildiğini anlatan Çakın, çocuklara ulaşabilmenin en etkin araçlarından birinin internet olduğu söyledi. UNICEF ile bir yılı aşkın süredir sayfanın hazırlık çalışmalarını yürüttüklerini bildiren Çakın, hazırlık çalışmalarında internet sayfasının tasarımında çocukların görüşlerini aldıklarını vurguladı. 

UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban da çocuk haklarının izlenebilmesi için kuruluşların var olmasının önemine işaret etti. Abulaban, çocuklar için hazırlanan internet sitesinin Türkiye'deki tüm çocukların haklarına büyük katkılar sağlayacağını, bu çalışmanın içinde yer almaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından, Çocuklar için Adalet Projesi kapsamında KDK ve UNICEF işbirliğiyle hazırlanan "KDK Çocuk İnternet Sitesi"nin açılışı gerçekleştirildi. İnternet sitesine, www.kdkcocuk.gov.tr adresinden ulaşılabilecek. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com