Çocuklar farelerle birlikte kalıyor

Çocuklar farelerle birlikte kalıyor
Adana'daki cezaevleri hakkındaki rapor korkunç gerçeği ortaya çıkardı

Meclis komisyonunun Adana cezaevlerindeki kadın koğuşlarıyla ilgili tespitleri yaşanan skandalı gözler önüne serdi.

Alt komisyonun raporunda kadın koğuşlarında farelerle birlikte kalındığı belirtildi. Yapılan ilaçlamaların fayda etmediği koğuşlarda 0-6 yaş grubunda 13 çocuğun annesiyle kalıyor olması durumu daha da riskli hale getiriyor.
 
Üst komisyonda görüşülmek üzere sunulan rapordaki bazı tespitler şöyle;

“İlk göze çarpan husus koğuşlardaki aşırı kalabalık olmuştur. Bu durumun temizlik problemi, su yetersizliği ve hastaneye sevk edilmede gecikme başta olmak üzere pek çok sorunu zincirleme bir şekilde beraberinde getirdiği söylenebilir. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Tavsiye Kararında bahsedilen sorunların zikredilen her iki ceza infaz kurumunda da görülebildiği rahatlıkla söylenebilir. Karataş Cezaevi idaresinin bilgilendirmesinde sadece 3 mahpus fazlalığı olduğu ortaya çıkmaktadır. Buna karşın koğuş kapasitelerinin çok üzerinde mahpusun barındırıldığına şahit olunmuştur. Resmi sayısal verilerin koğuşlarda gözlenen aşırı kalabalıkla çeliştiği düşünülmektedir."

FARE VE HAMAM BÖCEĞİ REZALETİ

"Diğer önemli sorun ise kurumda fare ve hamamböceği bulunmasıdır. Tarım arazisinin ortasında yer alan kurumun yapılan ilaçlamalara ve alınan diğer önlemlere rağmen farelerden arındırılamadığı kurum idaresi tarafından da teyit edilmektedir. Bu durumun temizlik sorununu daha da derinleştirdiği düşünülmektedir. Kurumda 0-6 yaş grubunda 13 çocuğun annesiyle kalıyor olması durumun vahametini perçinlemektedir. Bu ortamın özellikle çocuklar açısından sağlıklı yaşam koşullarını sağlamadığı değerlendirilmiştir."

SURİYELİ TUTUKLULARDA SALGIN HASTALIK UYARISI

Meclis komisyonu, Suriyeli sığınmacıların barındırıldığı cezaevleriyle ilgili raporunda da salgın hastalık uyarısında bulundu. Alt komisyonun raporunda, 13 Kasım itibariyle barınma merkezlerinde 202 bin 793, barınma merkezleri dışında 491 bin Suriyelinin bulunduğu belirtildi. Raporda, “Suriye’de koruyucu hekimlik tamamen bitmiş olması dolayısıyla sığınmacıların sari hastalıklar taşıyor olması muhtemeldir ve bu bulaşıcı hastalıkların kuluçka dönemi sonrası her an ortaya çıkması salgın hastalıkları beraberinde getirebilir. Bu nedenle gelen tüm sığınmacıların hepsine her türlü aşı zamanında yapılmalı, kan ve idrar tetkikleri talep edilmeli ve düzenli olarak genel muayeneleri yapılmalıdır” denildi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com