Çocuklar günde kaç soru soruyor?

Çocuklar günde kaç soru soruyor?
İngiltere'de yapılan bir araştırmada anneler çocukları tarafından günde en az 300 soruya maruz bırakılıyor. En meraklılar ise dört yaşındaki kız çocukları.

Politikacılar çok soru sorulmasından hoşlanmıyorlar ama en çok soruya annelerin maruz kaldığı araştırmalar tarafından ortaya kondu. Anneleri ilkokul öğretmenleri 19 soru ile, doktor ve hemşireler ise 18 soruyla izliyor.
 
Araştırmada dört yaşındaki kız çocuklarının en meraklı olduğu ortaya çıktı. Bu çocuklar günde ortalama 390 soru soruyor. Yani uyanık olduğu her 1 dakika 56 saniyede bir soru soruyor.
 
Littlewoods.com tarafından yapılan araştırmada tipik bir çocuklu İngiliz evinde yaşananlar incelendi. 7.19 kahvaltı saatinden akşam 7.59 çay saatine kadar ortalama bir anne 12.5 saat soruya maruz kalıyor. Çalıştığı her 2 dakika 36 saniyede bir soru soruluyor.
 
En çok soru yemek saatinde soruluyor. Yemek saatinde arka arkaya 11 soru sorabiliyorlar. Bunu alışveriş saatleriyle 10, yatakta kitap okurken 9 olarak sıralanıyor.
 
Çocukların yüzde 82'si bir şeyi merak ettiğinde ilk kez babaya değil anneye gidiyor. Çocukların dörtte biri bir sorusu olduğunda annesine gittiğini söylüyor çünkü babası "annene sor" diye cevap veriyor. Anneler "Su nedne ıslak?" ve "Gölge neden yapılıyor?" gibi sorulara da maruz kalabiliyor.
 
Diğer garip sorular ise "Neden biz okula gitmek zorundayız?" ve "Neden sen çok yaşlısın?" Araştırmalara göre bir anne yılda 105 bin 120 soruyla karşı karşıya geliyor. Çocuklarda soru sorma sıklığı cinsiyete ve yaşa göre değişiyor. 9 yaşınbdaki bir erkek çocuk 144 soru soruyor.
 
Yaş ilerledikçe soru sorular düşerken annelerin yüzde 82'si onlara yanıt veremediklerini kabul ediyor.
 
Araştırma yaşları 2 ile 10 yaş arasında değişen çocuklara sahip 1000 anne ile yapıldı. Littlewoods.com'un sözcüsü Gary Kibble bu araştırmanın annelerin bir soru bombardumanıyla karşı karşıya olduğunu gösterdiğini söyledi.
 
İşte en çok sorulan beş soru:
 
1) Neden su ıslak? (Yüzde 35)
 
2) Gökyüzünün sonu nerede bitiyor? (Yüzde 34)
 
3) Gölge neden yapılıyor? (Yüzde 33)
 
4) Neden gökyüzü mavi? (Yüzde 20)
 
5) Balık suyun altında nasıl nefes alıyor? (Yüzde 18) (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com