Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalı

Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalı
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünce ''36. Dumlupınar El Sanatları ve Ticaret Fuarı''nda açılan 5 ayrı stantta, üç gün süresince çocuk ve yetişkinlere yönelik bilgilendirme ve uygulama etkinlikleri yapıldı.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünce ''36. Dumlupınar El Sanatları ve Ticaret Fuarı''nda açılan 5 ayrı stantta, üç gün süresince çocuk ve yetişkinlere yönelik bilgilendirme ve uygulama etkinlikleri yapıldı.
,Alınan bilgiye göre, Müdürlükçe kapalı alanda oluşturulan ''sigarayı bırakma'', ''gençlik polikliniği'', ''el temizliği ve hijyen'', ''Kütahya Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE)'' ve ''flor vernik uygulaması'' stantlarında, 9-11 Temmuz tarihleri arasında vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıtılarak, çeşitli konularda hizmet verildi.
Evliya Çelebi Devlet Hastanesinde faaliyet gösteren sigarayı bırakma polikliniğinde görevli uzman doktorun görev yaptığı stantta, sağlığa birçok yönden zararı bulunan sigarayı bırakmak isteyip henüz bunu gerçekleştiremeyenlere yardımcı olundu.
Stanttan yardım almak için gelenlere şu tavsiyelerde bulunuldu:
''Sigarayı bırakmak her zaman kolay olmadığından bırakmak isteyen kişinin kendini iyice hazırlaması gerekir. Kalan sigaraları ve paketlerini kırıp parçalayın. Sakın başkasına vermeyin veya ne olur ne olmaz diye saklamayın. Sigara içme yönünde alacağınız çağrılara karşı şu üç egzersizi peş peşe yerine getirin. Sigara aklınıza geldiği zaman su içmelisiniz. En az bir ay süreyle suyu yanınızdan ayırmayın. Unutmayın, sigara ölüm, su hayattır. Karın diyagramını aşağı yukarı hareket ettirerek nefes alın. Bir de kan dolaşımını hızlandıracak biçimde hızlı ve sert bir şekilde avuç içinizle dirseğinizin iç tarafına masaj yapın. 30-40 saniye sağlı sollu masaja devam edin, kalp atışının arttığını hissedin.
Ayrıca şunlara da yapabilirsiniz. Önceden sigarayı bırakmanızda kolaylık sağlayacak bir gün belirleyin ve bu güne sadık kalın. Özellikle ilk 5 günde sigara içme krizinden kurtulmak için bazı alışkanlıkları değiştirmekte yarar vardır. Örneğin çay ve kahveyle birlikte canınız çok sigara istiyorsa bunun yerine meyve suyu veya meyve özlü çay için. Kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Sigaraya harcadığınız parayı bir kenarda biriktirerek bu parayla kendinize güzel bir hediye alabilirsiniz. İlk iki ay çok sigara içen kişilerden ve insanların fazla sigara içtikleri durum ve yerlerden uzak durmaya gayret edin. Birisi size sigara ikram etmesi halinde nazikçe, (Teşekkür ederim, sigara kullanmıyorum) diyebilin.''
-ÇOCUKLARA EL YIKAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRILMASI-
Psikolojik danışmanlık hizmeti verilen stantta, uzman hekim tarafından vatandaşlara karşılaştıkları güçlüklere karşı önerilerde bulunularak, gerekli görülen kişiler ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.
Çocukların mikroplardan uzak durması ve el temizliğine dikkat etmelerinin sağlanması amacıyla oluşturulan stantta ise öncelikle çocukların lavaboda ellerini sabunlu suyla yıkaması yönünde telkinde bulunuldu. Lavaboda ellerini iyice yıkayan çocuklar, mikrop gözlem evi diye adlandırılan çadırda kızılötesi ışınlar altında ellerinde mikrop kalıp kalmadığını gözlemledi. Ellerinde mikrop bulunduğu gözlenen çocuklar, daha sağlıklı olabilmeleri için ellerini daha iyi yıkamaları konusunda uyarıldı.
Kütahya UMKE'nin çalışmaları da İl Sağlık Müdürlüğünün etkinlikleri kapsamında tanıtıldı. Bu konuya ilişkin stantta, bu acil müdahale biriminde il genelinde toplam 30 kişinin görev yaptığı bildirildi. 1 hekim, 4 sağlık personelinden oluşan 5'er kişilik grupların daha önce yurt dışında İran, Pakistan ve Haiti'de deprem, Afganistan'da sel ve toprak kayması sonrasıyla Sudan'da insani yardım organizasyonunda bulunduğu hatırlatıldı.
Çocuklarda ağız ve diş sağlığına önem verilmesi bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla flor vernik uygulaması yapılan standın yanı sıra gençlere rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti verilen birim de tanıtıldı.
Palyaçoların çocukları eğlendirip hoşça vakit geçirmelerini sağladığı etkinlikler kapsamında çocuk ve yetişkinlere diş fırçası, çocuklara hikaye ve boyama kitapları hediye edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com