Çoçuklara el yıkama alışkanlığını kazandıracak proje

Çoçuklara el yıkama alışkanlığını kazandıracak proje
Bilecik'in Söğüt ilçesinde 2 ortaokul öğrencisi tarafından hazırlanan ve çocuklara el yıkama alışkanlığını kazandırmayı amaçlayan "Yıka aç" projesiyle, kapı ile sabunluk arasına yerleştirilen sensör sayesinde tuvalete girenler lavaboda ellerini yıkamadan

ESKİŞEHİR (AA) - SİNAN BALCIKOCA - Bilecik'in Söğüt ilçesinde 2 ortaokul öğrencisi tarafından hazırlanan ve çocuklara el yıkama alışkanlığını kazandırmayı amaçlayan "Yıka aç" projesiyle, kapı ile sabunluk arasına yerleştirilen sensör sayesinde tuvalete girenler lavaboda ellerini yıkamadan çıkamıyor. 

Söğüt Ertuğrulgazi Ortaokulu öğrencilerinden Ceyda Cicavoğlu ve Sefa Türkel tarafından hazırladıkları, "Yıka aç" projesiyle, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliğinde Eskişehir'de düzenlenen "Bu Benim Eserim" adlı proje yarışmasına katıldı.

Proje ortaklarından Cicavoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle özellikle küçük yaştaki çocuklarda tuvaletten çıkarken el yıkama alışkanlığını kazandırmayı amaçladıklarını bildirdi.

Tuvalet kapısı ile sabunluğun arasında elektrik bağlantısı koyduklarını ifade eden Cicavoğlu, "Çocuk tuvalete girdiğinde kapı kilitleniyor. Çıkacağı zaman ise elini sabunluğun altına koyuyor, bu sırada eline sabun dökülüyor ve kapı otomatik olarak açılıyor. Çocuk ise eline sabun döküldüğü için mecbur yıkamak zorunda kalıyor. Bunu evlerde ve anaokullarında kullanabiliriz" diye konuştu.

 

-Projeyle gelecek neslin daha sağlıklı olması hedefleniyor

 

Proje danışmanı Teknoloji Tasarım Öğretmeni Funda Aydın da derste proje üretirken öğrenciler tarafından böyle bir fikir ortaya atıldığını bildererek, şöyle konuştu:

"Mikroplar büyük ölçüde el yoluyla vücuda giriyor. Bu projeyle gelecek neslin daha sağlıklı olmasını hedefliyoruz. Kapı ve sabunluk arasındaki bağlantı sayesinde kapı sadece sabunluğun altındaki sensöre el uzatıldığında açılıyor. Başka türlü açılmıyor. Böylece sabun, çocuğun eline eline dökülünce, çocuk elini yıkamadan çıkmamış oluyor. Biz bunun seri üretime geçmesini ve okullarda çocukların kullanılmasını istiyoruz."

Aydın, proje için 200 lira harcadıklarını belirterek, "Kazanç getirecek bir proje olduğunu düşünüyoruz. Seri üretime geçildiğinde maliyet 100 liraya inebilir. Bu sistem sayesinde çocuklar el yıkama alışkanlığını kazanacak. Çocuk, ellerini lavaboda yıkamadan çıkamayacak" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com