Çocuklara okul sevdirilmeli

Çocuklara okul sevdirilmeli
Uzmanlar, okula yeni başlayacak olan çocuklara okulun sevdirilmesi gerektiğini söyledi. Yalın, “Okula yeni başlayan ve okula gitmek istemeyen çocuklarla özel ilgilenilmeli ve okula getirilip götürülmeli” dedi.

Uzmanlar, okula yeni başlayacak olan çocuklara okulun sevdirilmesi gerektiğini söyledi. Yalın, “Okula yeni başlayan ve okula gitmek istemeyen çocuklarla özel ilgilenilmeli ve okula getirilip götürülmeli” dedi.
Çocukların büyük çoğunluğunun okula uyum sürecini sağlıklı bir biçimde atlattığını ancak bazı çocuklar içinse okula gitmenin sürekli bir kaygı kaynağı olduğunu kaydeden uzmanlar, 'Okul korkusu, okul çağındaki çocuklarda okula gitmek istememe şeklinde kendini gösteren bir davranıştır” dedi. Okul reddinin üç farklı durumda ortaya çıkabildiğini belirten uzmanlar,”İlki okula yeni başlayan çocukların anne babalarından ayrılmaktan dolayı duydukları endişe durumudur. Genellikle kısa bir süre sonunda çocuğun uyum sağlaması beklenir. İkinci durum ise çocuğun okul ortamında rahatsız eden ya da korkutan bir durumdan dolayı okula gitmek istememesidir. Örneğin arkadaşları tarafından zarar gören bir çocuğun okula gitmekten korkması olağandır. Üçüncüde ise aileden ayrılma endişesinin yoğun olarak yaşandığı durumlardır” diye konuştu.
ZORLU BİR SÜREÇ
Yeni okula başlayan 5-6 yaş dönemindeki çocuklar için anne babalarından ayrılmak, yeni bir sosyal ortama uyum sağlamak ve sosyal ilişkiler kurmanın zorlu bir süreç olduğunu kaydeden uzmanlar, şunları söyledi:
“Bu dönemde anne-baba tarafından aşırı korunan, kural ve sınırlamalar öğretilmeyen, duygusal olarak yaşının olgunluğuna sahip olmayan çocuklar yaşıtlarına göre daha fazla zorlanmaktadırlar. Okula gitmemesi halinde yapılan çalışmalardan geri kalacağı ve bunun kendisi için bazı aksaklıklara yol açacağını anlatmaya çalışılmalıdır. Çocuk okula geç kaldığında, servisi kaçırdığında, mutlaka onu okula göndermek için başka çözümler geliştirilmeli ve en kısa zamanda okula gönderilmelidir. Bazen çocuklar kendiliğinden eve dönebilir. Bu durumda da yapılması gereken onu okula geri göndermektir. Çocuğun kendini terk edilmiş ve yalnız hissetmesine yol açacak davranışlardan kaçınmalıdır. Okula gitmediğinden dolayı çocuğu suçlamamalı, korkusu ve gözyaşlarıyla alay edilmemelidir. Vedalaşmaları çabuk ve kısa süreli tutarak, ayrılıkların doğal olduğu hissettirilebilir. Çocuğun endişeleri, duyguları üzerinde konuşmak, hem sıkıntısını paylaşmasını hem de anlaşıldığını hissedip rahatlamasını sağlar.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com