Çocuklarda Madde Bağımlılığına Dikkat!

Çocuklarda Madde Bağımlılığına Dikkat!
Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kadın ve Aileyi Koruma Derneği işbirliği ile "Umut Yıldızı" adlı proje kapsamında, Kütahya Belediyesi Kültür Sarayı'nda, Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Alev Kılıçoğlu tarafından öğre

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kadın ve Aileyi Koruma Derneği işbirliği ile 'Umut Yıldızı' adlı proje kapsamında, Kütahya Belediyesi Kültür Sarayı'nda, Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Alev Kılıçoğlu tarafından öğrenci ve velilere madde bağımlılığı ile ilgili konferans verildi.
İçişleri Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hazırlanan çocukların mutlu geleceği için ''Umut Yıldızı Projesi'' kapsamında yürütülen seminerin bir kolu da Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kadın ve Aileyi Koruma Derneği işbirliği teşvikleriyle dün Kütahya Belediyesi Kültür Sarayı'nda, Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Alev Kılıçoğlu tarafından öğrencilere ve velilere madde bağımlılığı ile ilgili çeşitli pratik bilgiler verildi.
Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Alev Kılıçoğlu , şu konulara değinerek velileri ve öğrencileri madde bağımlılığı konusunda bilgilendirdi. Bağımlılık yaratan maddelerin neler olduğuna değinen Kılıçoğlu, bu madde ile ilk tanışan bir çocuğun veya gencin bu maddenin ne anlama geldiğinini bilmediği için bu maddelere çok çabuk kanarak kullanmaya başlayabileceğine dikkat çekti. Bu madeelere ilk zamanlarda sigara ile başlandığını belirterek anne ve babaların ergenlik çağına giren çocuklarını çok iyi takip etmeleri gerektiğini ifade etti. Kılıçoğlu, ayrıca anne veya babanın da çocuğuna kötü örnekler teşkil edebileceğini vurgulayarak eğer bir anne veya baba sigara içiyorsa; ama çocuğunun sigara içmesini istemiyorsa bu konuda anne de baba da kendileriyle çelişkiye düşerek çocuğun yanlış düşüncelere sahip olmasına neden olabileceklerini belirtti.
Kılıçoğlu, madde kullanan çocukların aileleri tarafından öncelikle sakin bir şekilde karşılanması gerektiğine dikkat çekrek, bu gibi durumlarda çocuk ile konuşulmalı, çocuğa küçük düşürücü sözler söylenmemeli ve en önemlisi ise çocuğa değer verdiklerini özellikle belirtmeleri gerektiğine dikkat çekti.
Bağımlılık oluşturan maddelerin etkilerine dikat çeken Kılıçoğlu, bu etkilerin neler olabileceğine değinerek, çocuğun her zaman yaptığı hareketleri yapmaması, konuştuğu zamanlarda ise anne ve babadan gözlerini kaçırması veya anne ve babanın bulunduğu ortamda bulunmak istememesi gibi konuların olabileceğine vurgu yaptı.
Madde kullanımını azaltmak için ebeveynlerin çocuklarını sıkmadan çok iyi takip etmeleri gerektiğine dikkat çeken Kılıçoğlu, çocukların hangi ortamlara gittiğini anne ve babaların takip etmesi gerektiğini de belirtti.
Şu ana kadar çocukları madde bağımlılığına iten etmenler üzerinde durduğunu belirten Kılıçoğlu, özellikle ailelerin pek sorumluluk taşımadıklarına dikkat çekerek , madde kullanan çocuklarda meydana gelen davranış ve fiziki değişiklikler konusunda ebeveynlerin bilinçli olmadıklarına değinerek:'' Bir çok ailede şunu gözlemledim; çocuğun madde bağımlılığını geç fark ediyorlar.
Bir yıl sonra hatta iki yıl sonra çocuğunun madde kullandığını fark eden anne ve babalara rastladım. Dolayısıyla bu tedavi sürecini de olumsuz etkileyerek, güçleştiriyor. Tedaviyi öncelikle çocuğun istemesi, tedavi sürecine anne ve babanın da katılması gerekiyor.''dedi
Son olarak çocukların bağımlı maddelerden korunması için anne ve babaların üstüne çok büyük sorumluluk olduğunu belirten Kılıçoğlu, çocuklara gereken önemin verilmesi gerektiğini , madde alışkanlığının çok kötü bir durum olduğunun çocukların kavrayabileceği şekilde anlatılması gerektiğine vurgu yaptı. (M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com