"Çocuklardan bile korkuyorduk"

"Çocuklardan bile korkuyorduk"
Libya'daki şiddet olaylarından kaçarak ailelerine kavuşan Afyonkarahisarlı işçiler, yaşadıkları sıkıntıları anlattılar. 12 yaşındaki çocuktan bile korkar hale geldiklerini söyleyen işçiler, yapılan yağmalamalardan canlarını zor kurtardıklarını ve ülkeler

Libya'daki şiddet olaylarından kaçarak ailelerine kavuşan Afyonkarahisarlı işçiler, yaşadıkları sıkıntıları anlattılar. 12 yaşındaki çocuktan bile korkar hale geldiklerini söyleyen işçiler, yapılan yağmalamalardan canlarını zor kurtardıklarını ve ülkelerinde oldukları için mutlu olduklarını ifade ettiler.

Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesine bağlı Döğer beldesinden iş umudu ile Libya'ya giden 28 işçi, 7 günlük yaşadıkları sıkıntının ardından ailelerine kavuştu. Libya'da Labrak Havalimanı'nda çalıştıkları sırada Kaddafi'ye muhalif olanlar tarafından şiddet ve baskı gördüklerini anlatan şantiye işçisi Fatih Önel, 'Biz şantiyeden çıkmadan yağmalamalar başladı. Oradan askeri bölgeye geçtik. Asker bize orada da can güvenliğimizi sağlayamayacağını söyledi. Bizim şantiye şefleri o yörede bulunan aşiret reislerine
para vererek bizi Mısır sınırına kadar getirdi ve ailemize kavuştuk' dedi.
Mustafa Şimşek isimli işçi ise çalıştıkları havalimanına inen bir uçağın halk tarafından ateşe verilerek yakıldığını anlatarak, 'Çatışma başladığından biz koğuşlarımıza döndük. Bize kaçmamızı söylediler ama kaçamadık. Şantiye şefimiz bizi sabaha kadar güvenli bir yerlere götürmeye çalıştı. Aşiret reisinin birinden telefon geldi bize. Acilen uzaklaşın dedi. Bizim ayrıldığımız yerleri yağmalamaya başladılar. 12 yaşındaki çocuğa dahi korktuğumuzdan dolayı bir şey diyemiyoruz' şeklinde konuştu.
28 işçinin önderliğini yapan Seydi Baksi de ellerinde silahlı kişilerle karşılaştıklarını belirterek, 'Daha sonra bizi oradan kaçırdılar. İki tarafımızda mayınlı bir bölge vardı, oradan havaalanına geçtik. Havaalanında beklettiler. Şantiyemizi yaktılar. Her şeyi yağmaladılar' dedi. Cep telefonları ile yaşadıklarını çekmek istediklerini ancak teşebbüs etmeleri halinde çok kötü muamelelerle karşılaştıklarını söyleyen Baksi, 'Ne zaman görüntü çekecek olsak bize silah yönelttiler. Görüntü çekemedik.
İsteselerdi bize çok şey yaparlardı' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com