Çocukların 6 yaş dişlerine dikkat...

Çocukların 6 yaş dişlerine dikkat...
Uzmanlar, çocukların altı yaş dişi konusunda aileleri uyarıyor. Anne ve babaların büyük yanılgıya düştüğü altı yaş dişleri konusunda anne babaları daha dikkatli ve duyarlı olmaya davet eden uzman diş hekimleri, meydana gelen çürükler nedeniyle çekilen d

 Uzmanlar, çocukların altı yaş dişi konusunda aileleri uyarıyor. Anne ve babaların büyük yanılgıya düştüğü altı yaş dişleri konusunda anne babaları daha dikkatli ve duyarlı olmaya davet eden uzman diş hekimleri, meydana gelen çürükler nedeniyle çekilen dişlerin çocuklar için ilerleyen yaşlarda sorun olacağını belirtiyor.
Uzmanlar, çocukların altı yaş dişlerinin anne ve babalar tarafından 'nasıl olsa değişecek' diye düşünüldüğünü ve bunun bir yanılgı olduğunu hatırlatarak, konuya hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurguladı.
Uzmanlar, 'Çocuklarda 6 yaşında hakiki dişler çıkar. Bu sırada ağızda yaygın bir çürük varsa, altı yaşındaki hakiki dişlerde çürüme meydana gelir.
Anne ve babalar ne yazık ki 'dişler nasıl olsa değişecek' diye bir yanılgıya düşüyor. Tabi bu arada çürük devam ediyor ve aile dişi çektiriyor. Altı yaş dişi çocuğun ömür boyu ağzında kalacak olan dişleridir. 12 yaşından sonrada çocuğun artık ağzında süt dişi yoktur. Artık ana dişe geçilmiştir. Yani altı yaş dişi, bizim için çok kilit bir diştir. Maalesef bu konuda duyarlı hareket edilmiyor.' dedi
Toplumda diş kontrolünün pek önemsenmediğine dikkat çeken uzmanlar, 'Maalesef insanlarımız altı ayda bir diş hekimlerine gidip dişlerini kontrol ettirmiyor. Bakınız ülkemizde bu bir gelenektir. Diş hekimleri muayene parası almazlar. Bu bir avantajdır. Fakat halkımız bu avantajı değerlendirmiyor' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com