"Çocukların Eğitimi İçin Arsayı Veririz"

"Çocukların Eğitimi İçin Arsayı Veririz"
Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Eğitim Derneği Başkanı Nigar Kale Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'ye ve Belediye Başkanı Musafa İça'ya otistik çocukların eğitim ve öğretim görecekleri bir okulun olmadığını ilettiğini belirterek, Vali Ko

Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Eğitim Derneği Başkanı Nigar Kale Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'ye ve Belediye Başkanı Musafa İça'ya otistik çocukların eğitim ve öğretim görecekleri bir okulun olmadığını ilettiğini belirterek, Vali Kocatepe'nin ve İça'nın okul sözü verdiklerini söyledi.
Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Eğitim Derneği Başkanı Nigar Kale açıklamasında şu konulara değinerek otistik çocuklar için yeni bir okulun gerekliliğine dikkat çektti:
'2009-2010 Eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun her ilde bir OÇEM kurulması kararıyla Yavuz Sultan Selim Eğitim ve Uygulama okulu bünyesinde eğitim ve öğretime devam ediyoruz. Bakanlıktan gönderilmiş ve Otistik çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak tam bir okul eşyası olmasına rağmen otistik çocuklar ayrı bir okul binasına yerleştiremedik. Otistik çocukların eğitiminde bir sınıfta en fazla 3 çocuk olabilir. Burada çocuklar iki sınıf birleştirilmiş halde ders görmekte, bir öğretmenin çocuğu ile eğitimi, diğer öğretmeni ve çocuğunu derse adapte etmekte sıkıntılar yaşıyoruz. Sınıf yetersizliği eğitime engel olmaktadır. Sınıf yeterli bile olsa bunlar özel eğitime muhtaç çocuklar oldukları için bireysel eğitim sınıfı, müzik odası, resim odası, sosyal etkinlik, gözlem odaları gibi sosyal faaliyet gösterebilecekleri sınıflar da olması gerekir.' şeklinde otistik çocukların diğer çovukların ders gördüğü sınıflarda ders göremeyeceklerini dile getirdi.
Normal öğrenciler gibi bir sınıfın ve defterin otistik çocuklara yeterli olmayacağını vurgulayan Kale, otistik çocuklar için ayrı bir eğitim binasına özellikle ihtiyaç olduğunu söyledi.
Nigar Kale otistik çocuklar için yeni bir okul umudunun doğduğunu şöyle açıkladı: 'Koca bir senenin boşa gitmesi kabul edilebilecek bir durum değildir. Biz dernek olarak Sakatlar Haftasında Valimizi ve Belediye Başkanını ziyaret ettik. Vali Şükrü Kocatepe'yi ziyaretimizde acilen okula ihtiyacımız olduğunu belirttik. Valimiz de bize müjdeli bir haberi olduğunu Yavuz Sultan Selim Eğitim ve Uygulama Okulunun arkasında arazinin boş ve Belediye'ye ait olduğunu, bu alanın değerlendirilebileceğini söyledi. Ardından Belediye Başkanı Musatafa İça'yı ziyaretimizde bu arsanın bize tahsis edilip edilmeyeceğini sorduk. Başkanımız da 'Böyle bir iş için seve seve ve pazarlık söz konusu olmadan okul için arasayı size tahsis ederim' dedi. Şu an Kütahya'da 51 adet otistik çocuğumuz var. Bunların eğitim görebilmesi için acilen bir okula ihtiyacımız var' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com