Çocuklarına "Başka Bir Okul" hazırlığı yapıyorlar

Çocuklarına Başka Bir Okul hazırlığı yapıyorlar
Başka Bir Okul Mümkün Derneğinin (BBOM) eğitimde farklılık yaratmak için ortaya koyduğu modeli uygulamak isteyen aileler, eğitimciler ve gönüllüler, Ankara’da Eylül 2014’te kendi okullarını açmaya hazırlanıyor

ANKARA (AA) - SELMA KASAP - Başka Bir Okul Mümkün Derneğinin (BBOM) eğitimde farklılık yaratmak için ortaya koyduğu modeli uygulamak isteyen aileler, eğitimciler ve gönüllüler, Ankara’da Eylül 2014’te kendi okullarını açmaya hazırlanıyor. 

Adını öğrencilerinin vereceği okul, "demokratik yönetim", "ekolojik duruş", "alternatif eğitim" hedefleyen BBOM'nin ikinci okulu olacak.

İlki Eylül 2013’te Bodrum’da "Mutlu Keçi" adıyla kurulan BBOM okulu gibi Ankara’daki okul da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak eğitim verecek. 

"Başka Bir Okul Mümkün Ankara Kooperatifi"nin  Eğitim Koordinatörü Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tülin Şener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BBOM'nin  “demokratik yönetim", "ekolojik duruş", "alternatif eğitim"i hedef alan modeliyle Ankara'da bir okul açmak için bir süredir çalışma yürüttüklerini anlattı. 

Şener, çocuk haklarını destekleyen, çocukların doğuştan gelen meraklarını, yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini besleyen, ekolojik dengeye saygılı bir okul ve eğitim ortamı sunacak  BBOM programının çocuklara, eşitlik, özgürlük, farkındalık, empati gibi değerler ve yetkinlikler kazandırmayı hedeflediğini söyledi. 

Böylece çocuklar arasındaki rekabeti, kıyaslamayı, başarısızlık duygusunun azaltılacağını vurgulayan Şener, şöyle konuştu:

"Okul, ortak akıl ve emekle zenginleşen bir eğitim modeli geliştirerek yaşadığımız coğrafyaya özgü bilimsel temelli bir çözüm üretmeyi hedefleyen Başka Bir Okul Mümkün Derneğinin ikinci okulu olacak. İlki Eylül 2013’te Bodrum’da Mutlu Keçi' adıyla kurulan BBOM okulu gibi Ankara’daki okul da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak eğitim verecek. 

Alternatif bir eğitim modelini hayata geçirecek bu okul, kar amacı gütmeyecek ve sahibi aileler olacak. Toplumsal çözüm odaklı ve çocuk merkezli alternatif bir eğitim modeline inanan aileler, iki ay önce BBOM Ankara Eğitim Kooperatifini kurarak İncek’te bulunan bir ilkokulu 10 yıllığına kiraladı. Okullarını önümüzdeki eğitim öğretim yılına hazırlamak amacıyla yoğun bir çalışma yürüten kooperatif üyesi ailelere farklı kesim ve meslekten yüzlerce kişi de gönüllü olarak destek veriyor. Okul meclisi ile eğitmenler, çalışanlar ve çocuklar tarafından, katılımcı bir anlayışla yönetilecek okulun sahibi ise hukuki olarak kooperatif üyesi olan aileler olacak."

-Beslenmeye, doğaya önem verecekler

 Okulda eylül ayında başlanacak eğitime  anasınıfı, ilkokul bir ve ikinci sınıflarla başlanmasının planlandığını bildiren Şener, okulun ilk yıl en fazla 60 öğrenciyle açılacağını belirtti. 

Şener, okulda kararların Okul Meclisi'nde öğrenciler ve öğretmenler tarafından verileceğini, okulun adını da çocukların koyacağını belirterek, ayrıca okul logosunun da çocuklarla hazırlanacağını kaydetti. 

Okulda eğitim dışında beslenmeye ve doğaya da çok önem vereceklerini dile getiren Şener, "Endüstriyel ürünleri beslenme programımıza almayacağız. Olabildiğince yerel, doğal, mevsimine uygun bir beslenme programı yürüteceğiz. Atıkların geri kazanılması için çocuklarla ortak sistemler kuracağız. Derslerde verilen örnekler bile ekolojik duruşumuzu yansıtan örnekler olacak. Okulda tarımsal faaliyet yapabileceğimiz bir alan oluşturacağız. Okulumuz, çocuklarımızın tohumu ekip filizlendiğini  gördüğü ağaçlardan meyveyi kendinin kopardığı yaşayan bir okul olacak."

Şener, 10 yıllığına kiralanan İncek’teki ilkokul bahçesinde eğitimcilerin, dernek üyelerinin, ailelerin ve gönüllülerin katılımıyla bir kermes düzenlediklerini belirterek, buradan gelen bağışlarla okulun tadilatına başlayacaklarını sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com