Çocuklarınıza oyuncak alırken dikkat...

Çocuklarınıza oyuncak alırken dikkat...
Çocuğun sosyal gelişiminde önemli yer tutan oyun ve oyuncağın rasgele seçilmemesi gerektiğini kaydeden uzmanlar, rasgele alınan oyuncakların çocuğun duygusal sağlığını olumsuz etkilediğini savundu.

Uzmanlar, oyuncak seçiminin, çocukların ileriki yaşlardaki sosyal ve ruhsal durumunu belirleyen önemli bir faktör olduğunu belirtti. Bir yaşına kadar çocukların koku, tat, ses, görme ve dokunma duyularına sahip olduklarından değişik oyuncak aradığını belirten uzmanlar, 'Oyuncaklar çocuklara boyutları, büyüklükleri, sesleri, yapıları ve işlevleri, anlama ve karşılaştırma becerisi kazandırır. Bu yaş grubundaki çocuklara oyuncak seçerken her şeyden önce çocuğun yutamayacağı büyüklükte parçalardan oluşmuş, hafif, keskin kenar veya yüzleri olmayan, kolay tutulabilen, zehirli boya ve kimyasal madde içermeyen parlak renklerdeki oyuncaklar tercih edilmelidir. Çok küçük bebekler için ilgilerini çekebilecek, bakılacak şeyler veya sesleri ile dinlemesini sağlayacak oyuncaklar önerilir' dedi.
Bebeğin bir şeyler tutacak olgunluğa geldiğinde, yumuşak, üstüne bastığında öten veya sallandığında ses çıkartan oyuncaklarla daha çok ilgileneceğini belirten uzmanlar, şu önerilerde bulundu:
'Yumuşak bebekler veya hayvan şekilli oyuncaklar en çok tercih edilenlerdir. Bu tür oyuncaklar, çocuklar tarafından ağızlarına götürülürler, ısırılırlar. Ayrıca kolayca parçalara ayrılmamaları gerekir. Oturma yaşına gelen bebeklere, üzeri parlak renkli küpler verilebilir. İç içe konan kutu ve küpler, halkalar, bebeklerin en çok tercih ettikleri oyuncaklardır. Parlak renkli ve basit resimler içeren kitaplar da, bu yaşlarda bebeklerin çok beğendikleri oyuncaklardandır. Yürümesini öğrenen veya emekleyen bebekler toplarla da çok severek oynarlar. Yaratıcılığı artıran ve zeka geliştiren oyuncakların başında ise legolar gelir'
Oyun ve oyuncağın çocuğun erişkinliğinde, mutlu ve başarılı bir kişi olmasında önemli etken olduğunu kaydeden uzmanlar, doğru oyuncak ve oyunların çocuklara kazandırdıklarını ise şöyle özetliyor:
'Çocuklar oyuncakları ile oynarlarken, fiziksel bazı yetileri de gelişir. Tutmak, sarılmak, koşmak, tırmanmak, denge sağlamak, oyun ve oyuncaklar ile hızla gelişir. Kas gücü artar. Beyin, el ve ayakların kullanımında daha da ince çalışmasını öğrenir, çocuk çabukluk kazanır. Oyun sırasında çocuklar arasında ortaya çıkan iletişim, dil gelişimini sağlar. Oyun ve oyuncak, çocuğun sosyalleşmesinde önemli bir yer tutar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com