Çocuklarınızı kış sonu hastalığı kızamıktan koruyun

Çocuklarınızı kış sonu hastalığı kızamıktan koruyun
Mevsim itibarıyla çocuklarda kızamık hastalığının sık görüldüğünü belirten uzmanlar, kalıcı özür bırakan, hatta öldürücü olabilen hastalığa karşı anne - babaları uyardı. Uzmanlar, “Kızamık hastalığına karşı çocuklarınızı mutlaka aşılattırın. Eğer ç

Mevsim itibarıyla çocuklarda kızamık hastalığının sık görüldüğünü belirten uzmanlar, kalıcı özür bırakan, hatta öldürücü olabilen hastalığa karşı anne - babaları uyardı. Uzmanlar, “Kızamık hastalığına karşı çocuklarınızı mutlaka aşılattırın. Eğer çocuğunuz yeterli anne sütü alamadı ise, kızamık hastalığını daha zor atlatabilir” dedi.
Kızamığın çocukluk çağının en yaygın bulaşıcı hastalığı olduğunu kaydeden uzmanlar, kızamık hastalığının ılıman iklimin hakim olduğu ülkelerde kış sonu ve ilkbahar başında salgınlara sebep olduğunu söyledi. Kızamık hastasının hapşırma veya öksürmesi sonucu havaya bıraktığı virüslerin burun ve ağız yolundan solunan havayla alınması sonucu kolayca bulaşabileceğini ifade eden uzmanlar, “Ateş ve öksürüğün başlamasından önceki 1 - 3 gün, bulaştırıcılığın en yükseğe çıktığı zaman dilimini oluşturuyor. Döküntüler başladıktan sonra ise bulaştırıcılık hızı azalıyor. Döküntüden başka öksürük, eklem ağrıları olabilir. Beklenmeyen durumlara sebep olan kızamık hastalığının çocuklarda 3 hafta ve daha uzun süre öksürükle seyreden zatürre, ishal, hepatit, apandisit ve orta kulak enfeksiyonlarına sebep olabilir. Kızamığın en ciddi komplikasyonu, virüsün beyin dokusuna yerleşerek oluşturduğu hastalıklardır. Bunlardan en sık görülen ateşli dönemde ateşe bağlı ateşli havaledir. Ateşli havale sık görülmesine rağmen sekel bırakmadan iyileşir. Seyrek görülen fakat ciddi, kalıcı özür bırakan, hatta öldürücü olabilen, kızamıktan yıllar sonra ortaya çıkarak ölümle sonuçlanan hastalıklara yol açabilir. Kızamık hastalığından korunmanın tek yolu, aşı olmaktır” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com