“Çocuklarınızı sıkmadan kontrol altında tutun”

“Çocuklarınızı sıkmadan kontrol altında tutun”
UMUD İl Temsilcisi Baykara anne ve babaları uçucu maddeler konusunda uyararak, "Çocuklarınızı sıkmadan kontrol altında tutun" dedi.

UMUD İl Temsilcisi Baykara anne ve babaları uçucu maddeler konusunda uyararak, 'Çocuklarınızı sıkmadan kontrol altında tutun' dedi.

Madde Bağımlılığı İle Mücadele Derneği (UMUD) İl Temsilcisi Kemal Baykara, çocuk yaştaki gençlere sigara, alkol ve uçucu maddelerin denetimsiz şekilde satılmasına dikkat çekmek amacıyla bir basın toplantısı yaptı. Afyonkarahisar Tabip Odası'nın toplantı salonunda konuşan UMUD İl Temsilcisi Baykara, 5898 sayılı uçucu maddeler yasasının Afyonkarahisar'da ilgili kuruluş tarafından hala yeterince uygulanmadığını söyledi. Baykara, '7 Mayıs 2009 da kabul edilen yasa ve en son altı ay önce 5 Ağustos 2010 tarihli resmi gazetede yayınlanan uçucu maddeler konusundaki yönetmelik yaptığımız uyarılara rağmen uygulamaya konulamamıştır. İlgili yasa ve yönetmeliğe göre sorumlu kuruluş olan Sağlık Müdürlüğü hala bazı tedbirleri almakta gecikmektedir' dedi.
Üç yıldır çeşitli platformlarda yapılan konuşmalarla uyarıda bulunduklarını hatırlatan Baykara, şu ifadelere yer verdi:
'Yetkililerin bu konuyla ilgilenmesi için mutlaka gencecik evlatlarımızın bağımlılık etkisiyle suç mu işlemesi bekleniyor? Mutlaka birilerinin canının yanması mı bekleniyor? Bağımlı gençlerin çete oluşturması mı bekleniyor? Bağımlılıkla mücadeleyi angarya olarak görmekten ne zaman vazgeçeceğiz? Daha önceki başvurularımızda anladık tedavi için istekli değilsiniz. En azından satış ve kullanım alanlarını kontrol altında tutun.'
Baykara, yasa ve yönetmeliklerdeki boşluklar nedeniyle uçucu maddelerin uyuşturucu olarak kullanılması ve bulundurulmasının yasak olmadığından emniyet güçlerinin de büyük sıkıntılar çektiğini ifade etti. Sadece ilgili yasa ve yönetmelikle bu maddelerin satışı ve kullanım alanlarının kontrol edilebileceğini belirten Baykara, 'Bu sıkıntı sadece şehrimiz için de geçerli değildir. Ülkemizde genel bir sıkıntı halinde devam etmektedir. İlimizdeki sıkıntılar alınacak acil tedbirlerle giderilebilir. Bizler Afyonkarahisar da alacağımız tedbirlerle bu sıkıntıların önüne geçebilir diğer şehirlere de örnek olabiliriz. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından acilen gerekli denetim ve uyarılar yapılmalıdır' dedi.
ANNE VE BABALARA UYARI
Anne ve babaları da uyaran Baykara, ayakkabı yapıştırıcıları ve boya incelticilerinin evde bulundurulmaması gerektiğini bildirdi. Baykara, 'Bahar aylarının gelmesiyle çocuklarımız sıkça sokak ve parklarda vakit geçirmek isteyecek. Çocuklarınızı sıkmadan kontrol altında tutun. Okul içindeki ve dışındaki arkadaşlarını aileleri ile birlikte tanıyın. Okul dışında nerelerde ve kimlerle vakit geçirdiğini mutlaka bilin. Çocuklarımıza gidebileceği en huzurlu ortamın evi olduğunu hissettirmeliyiz. Günlük sıkıntılarımızı evde çocukların yanında tartışmamalıyız. Huzursuz aileye mensup çocuklar maalesef zararlı alışkanlıklara daha kolay bulaşmaktadırlar' diye konuştu.
Baykara, basın toplantısının ardından marketlere girerek, işletme sahiplerinden bu tür ürünlerin satışı konusunda 18 yaşından küçük çocukları uyarlamalarını istedi. Baykara, market işletmecilerine bir de uyarı yazıları bulunan levha takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com