Çocukluğunu Yaşayamayan 663 Çocuk...

Çocukluğunu Yaşayamayan 663 Çocuk...
Geçen yıl 663 çocuk, önlenebilir ihmaller nedeniyle hayatını kaybetti. Yaklaşık 150 bin öğrenci, örgün eğitimin dışında... Yaklaşık 1 milyon çocuk, "işçi"... 130 bin çocuk, "gelin"...

CHP Kadın ve Çocuk Hakları İnceleme ve İzleme Komisyonu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın yıl dönümünde yazılı bir basın açıklaması yayımladı. CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili ve Komisyon Sözcüsü Candan Yüceer, İstanbul Milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova’dan oluşan Komisyonun açıklamasında, çocukların yaşam hakkıyla ile ilgili çarpıcı istatistiklere yer verildi.

İşte o açıklama:

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Ulusal Egemenliğin hâkim kılındığı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 94. yıl dönümüne buruk bir şekilde ve kaygı içinde girmekteyiz.
 
Çünkü bir yandan dünyanın tek çocuk bayramına sahip olmakla övünen ama diğer yandan ise büyüme şansına sahip olmayan çocukların yaşadığı bir coğrafyadayız.
 
Bir yandan bundan 94 yıl önce geleceğini çocuklara emanet eden, diğer yandan 2014 yılında soran, sorgulayan çocuklardan korkan bir Türkiye…
 
Bir yandan tecavüze uğrayan kadınlara, “Sen doğur, devlet bakar” diyen, “3 Çocuk” diye direten, diğer yandan Kübra bebeğin 2,5 aylıkken beslenme yetersizliğinden, Ayaz bebeğin 40 günlükken zatürreeden öldüğü, yardım gelmediği için cenazesi babasının sırtındaki çuval içinde taşınan Muharrem Taş’ın yaşadığı bir Türkiye.
 
Bir yandan gençliğini, bilyelerini, topacını kaybeden ve hayalleri çalınan Uludereli çocuklar, diğer yanda Gezi’de kaybettiğimiz gençlerimiz, cenazelerin ayrıştırıldığı vicdanını kaybeden Türkiye…
 
Kolluk kuvvetlerinin insanlık dışı uygulamalarından çocuk işçi ölümlerine, eğitim ve sağlık sistemindeki çarpıklıklardan geçim sıkıntısının sebep olduğu açlık koşullarına, aile içi şiddetten sokaktaki tacize kadar birçok başlık altında çocuklar, Türkiye’de sistematik şiddetle karşı karşıyadırlar.
 
 
Oysaki çocuğun yaşaması, gelişmesi ve yararının gözetilmesi Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin en temel ilkelerdir.
 
Türkiye’de çocukların yaşam hakları ihlal edildiği gibi; on binlerce kayıp çocuk ihbarı olmasına rağmen, bu çocuklar devlet tarafından bulunamamaktadır.
 
Eğitim sistemindeki politikasızlık ve istikrarsızlık; süregelen değişimler ve eşitsizlikler  ile birçok çocuk eğitim haklarından mahrum bırakılmaktadır.
 
663 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ
 
Geçtiğimiz yıl 663 çocuğun yaşam hakkı önlenebilir nedenlerle elinden alınmıştır.
Çocuklar arasında intihar yaşı 7’ye düşerken, 2012 yılında intihar eden 44 çocuğun 6’sının gelin olması düşündürücüdür.
 
2013 yılında ise sadece basına yansıyan çocuk intiharlarının sayısı 17’dir.
 
Adeta ‘kayıp çocuklar ülkesi’ne dönen Türkiye’de kayıp çocuk sayısı 27 binden fazladır.
Binlerce çocuk hasretle annesiyle, binlerce anne de çocuğuyla kavuşmayı beklemektedir.
 
285 tutuklu veya hükümlü çocuğun olduğu ülkemizde çocuk cezaevlerinde yaşananlar, ihlaller, suiistimaller ve ihmaller korkunç boyuttadır. Yani devlet kendi denetimi- emaneti altındaki yerlerde bile çocuklarımızı koruyamamaktadır.

7 BİN ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARA UĞRADI

Sokaklarda yaşayan yaklaşık 25 bin çocuk cinsel şiddetle karşı karşıya kalmakta, yılda ortalama 7 bin çocuk cinsel istismara uğramaktadır.
Tecavüz ve taciz gibi cinsel saldırı suçlarında son beş yılda yüzde 30 artış meydana gelmiştir.
 
Cinsel olarak istismar edilen çocukların sadece yüzde 27’si, bu durumu biriyle paylaşabilmektedir. Destek almayan  çocuk sayısı tahmin edilenden çok daha fazladır.
 

136 BİN ÖĞRENCİ ÖRGÜN EĞİTİMİN DIŞINDA KALDI

Siyasi iktidarın Meclis’ten kavga dövüş geçirdiği, 4+4+4 eğitim modeli ile de çocuk işçiliğini teşvik etmesi,  sistemin daha ilk yılında 136 bin öğrencinin örgün eğitimin dışında kalmasına neden olmuştur.
 
893 BİN ÇOCUK İŞÇİ

Türkiye İstatistik Kurumu 2012 yılı Çocuk İş gücü Anketi Sonuçlarına göre;  6-17 yaş arası 15 milyon çocuktan 893 bini çalışmaktadır.  Daha da acısı yüzde 49,8’i bir okula devam ederken, yüzde 50,2’si eğitim olanaklarından yararlanamamaktadır.
2011 yılından itibaren 131 çocuk işçi iş kazalarında hayatını kaybederken, 40 çocuk da devletin güvenlik görevlilerinin direkt ya da dolaylı yoldan müdahalesiyle yaşamını yitirmiştir.

130 BİN ÇOCUK GELİN

Ülkemizin bir başka kanayan yarası da çocuk gelinlerdir. 130 bin çocuk gelinin olduğu Türkiye, dünyada çocuk gelinlerin en çok görüldüğü ikinci ülkedir.
 
Türkiye’de gerçekleşen her üç evlilikten biri, çocuk evliliğidir.
 
Reşit olmadan evlendirilen kız çocuklarının sayısı erkek çocuklarının sayısından tam 20 kat fazladır. 18 yaşında küçük kızlarının evlendirmek için dava açan aile sayısı yüzde 94,2 artmıştır.

Çağdaş, sosyal bir hukuk devleti için asla kabul edilebilir olmayan bu tablo ve rakamlar durumun ne denli vahim ve trajik olduğunu, sorunun çözümünün ne kadar acil olduğunu gözler önüne sermektedir.

Bu nedenle yaptırımı ağır olan yasal düzenlemeler önemli olmakla birlikte, kararlı uygulamalar olmaksızın, yasal düzenlemelerin de tek başına yeterli olmadığı bir gerçektir.
 
Üreten, teknolojisini geliştiren, akıl, bilim, düşünce, insan, felsefenin benimsendiği, mülkiyet, ifade, din ve vicdan özgürlüğünün hakim kılındığı, bugüne güncellenmiş bir Türkiye ve etkin kaynak kullanımıyla sorunların çözümü mümkündür. Spor, sanat, kültür, doğanın özgürleşmesiyle çocuklarımızın ruhen, fiziken şiddetten uzaklaşması sağlanabilir.
 
Çocuklarımızın kaybolmadığı;
Tacize, tecavüze uğramadığı;
Yaşam hakkının güvenceye alındığı;
Eğitim hakkının korunduğu;
Erken yaşta evlendirilmediği;
Emeklerinin sömürülmediği,
Özgürce çocukluklarını yaşadığı;
 
Bir Türkiye için kararlılıkla mücadele edeceğimizi vurgularken, geleceğimiz ve yarınımız olan tüm çocuklarımızın ve dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarız.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com