Çocuksuz ailelere kök hücre umudu!

Çocuksuz ailelere kök hücre umudu!
Üreme Tıbbı Derneği Başkanı Prof.Dr.Recai Pabuçcu, kök hücre ile gelecekte yumurta veya spermi olmayan çiftlerin Bebek sahibi olabileceklerini söyledi...

Üreme Tıbbi Derneği tarafından düzenlenen 3. Üreme Tıbbi Derneği Kongresi, Antalya'nın Belek beldesinde devam ediyor.

Üreme Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, düzenlediği basın toplantısında bazı kan hastalıkları ve kanserlerde erişkin kök hücre yönteminin Türkiye'de kullanıldığını söyledi. Embriyonik kök hücrelerin ilk defa tüp Bebek yöntemiyle oluşturulan emriyodan elde edildiğini ifade eden Pabuçcu, "Göbek kordonundan alınan kandan, bebeğin plasenta ve amniyon sıvısından da kök hücre elde edilebilir. Yumurta veya sperm olmaması nedeniyle Bebek sahibi olamayan çiftlerde kök hücreler, gelecekte, sperm ve oosit (yumurta hücresi) üretiminde kaynak olabilir" diye konuştu.

Etik konular ve yasal düzenlemeler nedeniyle Türkiye'de bu konuda mevcut bir çalışma olmadığına dikkat çeken Pabuçcu, Güney Köre'de bu alanda yoğun çalışmalar bulunduğunu bildirdi.

-Yumurta dondurma-

Yumurta dondurmanın da tüp Bebek tedavisinde uygulanan bir yöntem olduğunu dikkat çeken Pabuçcu, Türkiye'de sadece kanser hastalarında yumurta dondurma işlemi için uygulama izni bulunduğuna dikkat çekti.

Pabuçcu, bu işlemden fayda görecek farklı hasta gruplarının da bulunduğunu belirterek, "Örneğin endometriozis (kist) ve Yumurtalık cerrahisi geçiren hastalar. Bu olgular erken yaşta Yumurtalık rezervini tüketirler. Azalan Yumurtalık rezervi bir süre sonra hastanın tüp Bebek şansını da yitirmesine neden olur. Bu hastalara da yumurta dondurma işlemini yapabilmemiz için yasal düzenlemeler gereklidir" dedi. -

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com