Cop, gaz ve panzere karşı koyma rehberi

Cop, gaz ve panzere karşı koyma rehberi
ODTÜ'de polisin öğrencilere yönelik sert müdahalesi tartışılırken Birgün gazetesi göstericilere "cop, gaz ve panzere karşı koyma rehberi" yayımladı
Birgün Gazetesi'nin manşetinde yer alan "cop, gaz ve panzere karşı koyma rehberi"nde göstericilere çeşitli tavsiyelerde bulunuldu. Avrupa'da küreselleşme karşıtı gösterilere katılanlara yönelik el kitaplarına benzeyen önerilerde kask kullanılması, sağlık görevlisi bulundurulması gibi maddeler yer aldı.
 
İşte gazetede yer alan önerilerden bir kısmı: 
 
Yaralanmalara karşı sağlık görevlisi: Gösterilere yapılan saldırılarda mutlaka yaralanmalar olur. Yaralıları tedavi etmek için tercihan bir tıp öğrencisi sağlık sorumlusu olabilir. Bu görevli gösterinin dışında durmalı
 
Biber gazına su bazlı krem, limon: Biber gazından teninizi yağmurluk giyerek, açıkta kalan yerlerinizi su bazlı kremle, gözünüzü gözyaşı damlası, su ve sütle koruyabilirsiniz. Limon suyuna, elme ve üzüm sirkesine batırılmış bir kumaş parçasını ağzınıza bağlamak biber gazının etkisini azaltır. Hatta rüzgarı arkanız aalırsanız gaz polise geri döner.
 
Gaz bombasını geri göndermek için eldivem giyin: gaz bombasına karşı maske hareket kabiliyetini azalttığı için tavsiye edilmiyor. Bombayı atanlara geri gömdermek en iyi yöntem ama dikkat eliniz yanmasın.
 
Panzeri sokak aralarına çekin: Polisin onyıllardır kitleleri dağıtmak için kullandığı tazyikli su sıkan panzerleri sokak aralarına çekin. Orada sıkışıp kalacaktır.
 
Tavşan fenerinin bir üst modelini edinin: Medyadaki haberlere göre polis gösterilerde geçici körlük yaratacak "tavşan feneri" almak üzere. Fenere bakmayın ama daha etkili olmak istiyorsanız polisin alacağından daha güçlüsü piyasada sadece 200 dolar
 
Copa karşı kask ve kalın giysi: Cop darbelerinden kafanızı kaskla koruyabilirsiniz. Ayrıca koruyucu kıyafetler, pet şişe, kamp matı ve can yelekleri darbenin etkisini azaltır. Pleksiglas benzeri materyallerden kalkan üreterek de korunabilirsiniz.
 
Ses silahına karşı kulak tıkaçları birebir: Ses silahlarını polis Türiye'de birkaç kez denedi ama yaygın uygulaması yok. Her ihtimale karşı yanınızda bir kulak tıkacınız bulunsun
 
Her ihtimali düşünün, hazırlıklı olun: Polisin hangi araçlarla saldıracağını bilmek avantaj sağlar. Mutlaka bir eylem gözcünüz olsun. Bir kaç arkadaşınızı fotoğraf ve film ekibi olarak görevlendirin. Kamera polisin şiddetini geriletir e büyük hak ihlallerinin belgeler.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com