“Çöp sorununu 2010 yılında çözeceğiz”

“Çöp sorununu 2010 yılında çözeceğiz”
Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, çöp sorununu çözmek için proje hazırladıklarını ve 2010 yılında sorunu çözmeyi hedeflediklerini söyledi.

Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, çöp sorununu çözmek için proje hazırladıklarını ve 2010 yılında sorunu çözmeyi hedeflediklerini söyledi.

Çöplerin geri dönüşümü için hazırladıkları proje konusunda biri yerli iki firma ile görüştüklerini belirten Ali Erdoğan, çöpten elektirk üreteceklerini bildirdi.
Merkez Karaağaç Mahallesi'nde bulunan şehir çöplüğünün Uşak'a yakışmadığını ve çöplerin vahşice depolanmasının çevreye zarar verdiği ifade eden Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Ovademirler Köyü'nde kurulacak çöpün yakılarak enerjiye dönüştürülmesi tesisleri ile 2010 yılında sorunu çözeceklerini belirtti. Belediye olarak çöpe para harcamadan özel teşebbüs vasıtası ile projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini kaydeden Ali Erdoğan, Türkiye'de bir ilki gerçekleştireceklerini kaydetti. Biri Alman iki firma ile proje konusunda görüşmeler yaptıklarını anlatan Ali Erdoğan, ' Çöplerin vahşice depolanması kentin uzun yıllardan bu yana devam eden kronik sorunlarından bir tanesi. Biz bu sorunu çözmek için Türkiye'de örnek teşkil edecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Hazırladığımız proje ile çöplerin yakılarak enerjiye dönüştürülmesini hedefliyoruz. Bu konuda biri Alman biri yerli olmak üzere iki firma bize başvuruda bulundu. 2010 yılının ilk aylarında projeyi hayata geçirip çöp sorununu bir yılda bitirmeyi hedefliyoruz. Projeyi hayata geçirebilirsek Ovademirler Köyü'nde kurulacak tesiste çöpler üç kademede basınçlı kaplarla yakılıp gazının çıkartılmasını sonra da enerjiye dönüştürülmesini sağlayacağız. Bu işlemi belediye olarak biz para harcamayacağız. İşi özel teşebbüse verip bir miktar pay almayı hedefliyoruz. Proje sayesinde hem çöpe para ödemeden gelir elde ederek sorunu çjzeceğiz hem de çöplerin vahşice depolanmasından kaynaklanan çevre sorunundan kurtulacağız'dedi.
Çöplerin gömülerek imha edilmesinin çok maliyetli bir işlem olduğunu ve geri dönüşümünün olmadığını da anlatan Ali Erdoğan şunları söyledi;'Çöplerin gömülerek imha edilmesi bize ek bir maliyet getirdiği gibi geri dönüşüm de sağlamayacak Uygulayacağımız proje Türkiye'de sadece bir belediye tarafından uygulanıyor. Proje hayata geçtiğinde sadece elektrik değil elde edilen buharla kontuların ısıtılması da sağlanabilir. Ovademirler Köyü'nde daha önceden belirlenen çöp depolama alanı bu proje için ideal bir yer. Burada projeyi hayata geçirdiğimizde elde edilecek buhar Huzurkent bölgesindeki konutların ısıtılmasıda kullanılabilir. Bütün bunların üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Proje maliyeti, uygulanabilirliği ve diğer işlemlerle ilgili girişimlerimiz devam ediyor. Uşka Belediyesi olarak çöp toplama için aylık 390 bin TL masraf ediyoruz. yrıca çöp alanında da 4 kişi istihdam ediliyor. Çöp alanında meydana gelen yangınlar ve çevre sorunları da değerlendirirdiğinde ciddi bir kaynak israfı söz konusu. Proje hayata geçirildiğinde bu maliyetleri alaceğımız pay ile sıfırlayabileceğiz'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com