Çöp tesisi eyleminde 20 gözaltı

Çöp tesisi eyleminde 20 gözaltı
Giresun’un Görele İlçesi’nde katı atık tesisi yapılmasına tepki gösteren vatandaşlarla, tesisin yapılacağı alana gitmelerine izin vermeyen güvenlik güçleri arasında arbede çıktı. Yaşanan olay sonrası 20 köylü gözaltına alındı.
Bölgede gerginlik dün başladı. Görele’nin Köprübaşı ve Aydınlar Beldesi ile Tirebolu’nun Mursal Köyü sınırları içine atık bertaraf tesisi yapılmasına tepki gösteren yöre sakinleri, tesis alanına yol açmak için gelen iş makinelerinin bölgeye gitmesine izin vermedi. Daha sonra köylülerle konuşan jandarma çalışmanın yapılmayacağını söyleyerek ikna etti. İş makineleri de, köylüler de bölgeden uzaklaştı. Ancak bu sabah saat 03.00 siralarında çevik kuvvet, jandarma ekipleri ve panzerler eşliğinde alana giren iş makineleri çalışmaya başladı. Güvenlik kuvvetleri barikatlar kurarak bölgeye giriş yollarını kapattı.
 
ARBEDE YAŞANDI
 
Sabah erken saatte makinelerin çalışmaya başladığını öğrenen yöre sakinleri tepki gösterdi. Makinelerin çalıştığı alana gitmek isteyen vatandaşlarla güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Bir çok kişi cop darbeleri ile yaralandı, yaklaşık 20 kişi gözaltına alınarak Görele İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Yolda toplanan vatandaşlar tepkilerini sürdürdü, bölgeye gitmek isteyen resmi araçların geçişine izin vermedi. 
 
2 AYLIK ÇOCUĞU BULUNAN KADINI GÖZALTINA ALDILAR
 
İçme suyu kaynakları olan bölgede çöp alanı yapılmasına tepki gösteren Kovanpınar Köyü Muhtarı Bayram Çınar, “ Bu tesisin yapılmasına karşıyız. Bizi askerle karşı karşıya bıraktılar. 2 aylık bebeğin annesini de gözaltına aldılar. Bu suç valinin ve siyasilerindir. Bir yetkili açıklayıcı bilgi vermedi. Bu tesis hiçbir yere kurulamadı, şimdi bu güzel doğayı katledecekler. Dün makinelerin girişini engelledik. Ama sabah 03.00’de panzerlerle gelerek arazide çalışmaya başladılar. Çöp tesisi istemiyoruzödedi. Köylülerden Fatma Durmuş ise, “ Biz oyu Başbakan’a verdik. Bizi kurtaracak olan da o. Biz çöpçü değiliz. Çare yok, Başbakan buraya gelecekö diye konuştu. Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in 2 ay önce köye gelerek kendisiyle sohbet ettiğini ancak çöp tesisiyle ilgili hiçbir şey söylemediğini anlatan Havva Güldal da, “Sohbet ettik ama tesisten bahsetmedi. Ormanları gezdiğini söyledi. Okul yaptırsa, fabrika yaptırsa anlarım. Ormanlarımız hep kırıldı. Bağrımız yanıyor. 7 tane su deposu var bölgede. Çöp tesisi istemiyoruzö diyerek tepkisini dile getirdi. Jandarmanın, olay sırasında 2 aylık çocuğu bulunan komşusu Aliye Yolgiden’i sürükleyerek gözaltına aldığını anlatan Ayşe Kibar da, “Neden götürüldüğünü bilmiyoruz. Her ağacın dibinde asker var. Her tarafı kesmişlerö diye sitem etti. Askerlerin şiddet uyguladığını ileri süren Ayşe Yılmaz da, şikayetçi olacağını söyledi.
 
TESİSE DEĞİL YER SEÇİMİNE KARŞIYIZ
 
Yaşanan olayın, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin'in aniden yer seçimi yapmasından kaynaklandığını belirten Çömlekçi Çevre Platformu Sözcüsü Ali Dursun ise, “ Bizleri dinleseydi, insansız bir yer önerirdik. Tesise değil yer seçimine karşıyız. Bu yanlış seçimler hepimizin enerjisini tüketiyor. Daha az insan yaşayan bir alan bulunsun ve hep birlikte yapalım diyoruz. Valinin bu karardan vazgeçmesini istiyoruz. Durumu yargıya taşıyacağızö dedi.
 
Olay yerine gelerek yetkililerle görüşen CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu da, “Şu anda zemin etüdü yapılacak yere yol açılıyor. Zemin etüdü sonucu bir tahlil yapılacak. Buna da 2,5 ay sonunda karar verilecek. Vatandaşın tepkisi var. Güvenlik görevlileri de tatsızlık yaşanmaması için önlem almış. Demokratik haklarına saygım var. Kendileri ile görüşeceğim. Sorunu çözmemiz için sağlıklı bir yer bulunması gerekiyorö diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com