Çöplükte kurduğu naylon çadırda 6 çocuğu ile kalıyor

Çöplükte kurduğu naylon çadırda 6 çocuğu ile kalıyor
Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde, eşinin cezaevine girmesi ardından 6 çocuğuyla bir çöplüğe kurduğu naylon çadırda çok zor koşullarda yaşayan 32 yaşındaki Binnur Kırbaş'ın yardımına kaymakamlık ve jandarma yetişti.
Madenler Köyü’nde oturan 6 çocuk annesi Binnur Kırbaş’ın yaşamı hurdacı eşi, 37 yaşındaki Neşat Kırbaş’ın, 9 ay önce hırsızlık malı kablo satın almak suçundan tutuklanmasıyla kabusa döndü.

3 ay kirayı ödeyemeyince evden çıkartılan Kırbaş, Eskihisar Köyü çöplüğü kenarına naylon çadır kurarak, en büyüğü 14, en küçüğü ise 7 aylık olan 6 çocuğu ile birlikte yaşamaya başladı.

Çocuklarını bırakacak kimse olmadığı için çalışamayan Binnur Kırbaş, çevredekilerin yardımıyla geçimini sürdürmeye başladı. Çoğu zaman çocuklarını çöplükten topladığı yiyeceklerle doyurduğunu gözyaşları içinde anlatan Kırbaş, şöyle dedi:
 
"Ölen ilk eşimden iki çocuğuma bağlanan 300 TL maaş olması ve cezaevine giren eşimin hurda toplamakta kullandığı eski kamyonetin üzerime kayıtlı olması nedeniyle Yatağan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yardım için yaptığım başvuru kabul edilmedi. Her defasından kapıdan çevrildim. Evsahibi tarafından çıkartınca, bize yardımcı olacağını söyleyen bir kadının evine yerleşmiştik. Ancak, beni para karşılığı erkeklerle birlikte olmaya zorlamak istedi. Bunun üzerine çocuklarımı alıp, İzmir’deki yakınlarımın yanına gittim. Fakat, burada da iğrenç tekliflerle karşılaştım. Namusum için çaresiz tekrar Yatağan’a dönüp, şu an barındığımız naylon çadırda yaşamaya başladık. Çocuklarımın, ölen ilk eşimden aldıkları 300 TL’de eşimin cezaevine girmeden önce tamirciye bıraktığı kamyonetin masraflarına gittiği için çok çaresiz kaldık."
 
Çocukları 14 yaşındaki Zeynep ve 9 yaşındaki Sıla Kırtaş ile ilk eşinden olan oğlu 7 yaşındaki Hasan Kara’yı da okula gönderemediğini belirten Kırtaş, "Çünkü bir adresimiz yok, maddi imkanımız da yok. Çocuklarımın onurları gururları kırılıyor, eziliyoruz ama yapabileceğim bir şey de yok" dedi.
 
Gazetecilerin durumu bildirdiği Yatağan Kaymakamı Hasan Tanrıseven’in talimatı üzerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri ile jandarma ailenin yaşadığı naylon çadıra giderek, aile fertlerinin durumunu belirledi. Güney Ege Linyit İşletmeleri (GELİ) Müessese Müdürlüğü tarafından aileye sıcak yemek yardımı yapıldı.
 
Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkileri yanlarında getirdikleri yardımları bırakacak yer bulamayınca, Kaymakam Tarnıseven’e durumu aktardı. Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı’nın irtibat kurduğu Muğla İl Jandarma Komutanlığı Kadın ve Çocuk Kısım Şube Müdürlüğü ekipleri, Kırbaş ile çocukları 14 yaşındaki Zeynep, 9 yaşındaki Sıla, 7 yaşındaki Hasan, 6 yaşındaki Sedat, 3 yaşındaki Yalçın ve henüz 7 aylık Nur Banu'yu alarak Aile ve Sosyal Politikalar Muğla İl Müdürlüğü Fethiye Kadın Sığınma Evi'ne yerleştirdi. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com