Çoşkuyla kutladık

Çoşkuyla kutladık
TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURULUŞUNUN 86. YIL DÖNÜMÜ, TAVŞANLI, PAZARLAR VE HİSARCIK İLÇELERİNDE TÖRENLERLE KUTLANDI.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURULUŞUNUN 86. YIL DÖNÜMÜ, TAVŞANLI, PAZARLAR VE HİSARCIK İLÇELERİNDE TÖRENLERLE KUTLANDI.
KÜTAHYA - Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıl dönümü, Tavşanlı, Pazarlar ve Hisarcık ilçelerinde törenlerle kutlandı.
Pazarlar'daki kutlamalar, 28 Ekim'de Atatürk Anıtı'na tüm resmi kurumlar, siyasi parti temsilcilikleri ve sivil toplum örgütlerinin çelenk bırakmasıyla başladı.
Daha sonra Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, makamında tebrikleri kabul etti.
Cumhuriyet Meydanı'nda sabah yapılan törende ilk olarak saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söylendi.
Vali Yardımcısı İngenç, törende yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik içerisinde olunarak vatan için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini bildirdi.
Pazarlar Çok Programlı Lisesi öğrencilerince hazırlanan gösteriler sunularak halk oyunları ekibinin sunumuna yer verilen törende şiirler okundu.
Okullar arasında düzenlenen şiir, kompozisyon, resim ve atletizm yarışmalarında derece giren öğrencilere madalyaları ve ödülleri verildi.
Resmi geçitle sona eren törene, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ahmet Körükcü, Pazarlar Belediye Başkanı Ahmet Torun, daire amirleri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.
-TAVŞANLI'DAKİ TÖRENLER-
Tavşanlı'daki kutlamalar, Kaymakam Numan Hatipoğlu, Belediye Başkanı Mustafa Güler ve İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mahmut Yürüksoy'un Kaymakamlıkta tebrikleri kabulüyle başladı.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende konuşan Kaymakam Hatipoğlu, Türk milletinin zor aşamalardan geçerek kurduğu Cumhuriyet'in önemli temeller üzerinde ilerlediğini söyledi.
Öğrencilerin gösterileri ve şiirlerine yer verilen tören, resmi geçitle sona erdi.
-SİMAV'DA CUMHURİYET BAYRAMI-
Cumhuriyet'inmizin 86. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Simav'da da coşkulu törenlerle kutlandı. 28 Ekim Çarşamba günü öğle saatlerinde başlayan kutlamalar iki gün sürdü. Simav Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene Simav Kaymakamı Rıza Dalan, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Bora Taşdelen, Belediye Başkanı Kasım Karahan, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Törende Simav Kaymakamı Rıza Dalan, Garnizon Komutanı Bora Taşdelen, Belediye Başkanı Kasım Karahan halkın bayramını kutladı. Günün anlam ve önemini belirtir konuşmayı Kaymakam Rıza Dalan yaptı. Dalan konuşmasında, hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamalarının mümkün olmadığına vurgu yaptı Dalan,”. Bu nedenle, bizlere gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak olmalıdır. Aziz şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklarımızda, bizi birbirimize düşürmeye çalışan, aramıza nifak sokmak isteyenler çıkacaktır. Ama hiçbirinin gücü bizim birliğimizi beraberliğimizi bozmaya yetmeyecektir. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar kahraman milletimizin, sizlerin sağduyusu ile bozulacaktır. Bu millet içerisinden yine Fatihler, Atatürkler çıkaracak güçtedir. Çünkü damarlarında Fatihlerin, Atatürklerin asil kanı dolaşmaktadır” şeklinde konuştu.
Daha sonra öğrencilerin okuduğu şiirler ve folklor gösterileriyle devam eden tören resmi geçişin ardından sona erdi. Kutlamamalar çerçevesinde resmi geçit törenine katılan esnafların araç üzerinde mesleklerini icra etmeleri, renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu. Vatandaşlar esnafların resmi geçit törenine yoğun ilgi gösterdi.
Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Cumhuriyetin kuruluşunun 86 yıldönümü kutlamaları çerçevesinde akşam saatlerinde gerçekleştirecekleri havai fişek gösterileriyle fener alayına tüm Simav halkının davetli oldukları bildirildi.
-HİSARCIK'TA CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI-
Hisarcık ilçesindeki kutlamalar öncesinde Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu tarafından Kaymakamlıkta tebrikler kabul edildi.
Atatürk İlköğretim Okulu bahçesindeki törende konuşan Horozoğlu, milletin büyük bir fedakarlıkla bağımsızlık savaşını kazanmasının ardından, Büyük Önder Atatürk'ün engin ileri görüşlülüğüyle kurulan Cumhuriyet yönetiminin, bir kalkınma ve modernleşme projesi olduğunu söyledi.
Cumhuriyet'i kuranların, onun modern gelişmelere imkan verecek dinamik bir yapıda olmasına özen gösterdiğini anlatan Horozoğlu, şöyle konuştu:
''Türk milleti olarak bugün karşılaşılan zorlukları ve gelişme yolunda önümüze çıkabilecek engelleri geçmişte olduğu gibi yine birlik ve beraberlik içinde yine aynı güçle aşacağız, buna mecburuz. Bugün hepimize düşen ortak sorumluluk, 86 yıllık Cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini eklemek, Cumhuriyetimizi daha da yüceltecek atılımları yaşama geçirmek olmalıdır. Daha güzel yarınlar için yaşamın her alanında çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörü ile gelen barışı, karanlık yerine aydınlığı seçmeliyiz.''
Şiirlerin okunmasının ardından Cumhuriyet İlköğretim Okulunun halk oyunları gösterisine yer verilen tören, resmi geçitle sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com