Coşkuyla Kutladık...

Coşkuyla Kutladık...
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kütahya'da Dumlupınar Stadı'nda törenle kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kütahya'da Dumlupınar Stadı'nda törenle kutlandı.
Kentteki kutlamalar, il idarecilerinin makamlarının sembolik olarak ilköğretim okulları öğrencileri tarafından devralınmasıyla başladı.
Vali Kenan Çiftçi'nin makamını devralan Fatih İlköğretim Okulu 5'inci sınıf öğrencisi İrem Aydoğdu, bir bayan olarak böyle bir görevi almakla gurur duyduğunu belirterek, ''Öğrencilerin seviyelerini ve sosyal faaliyetlerini artıcı okullarda müzik gibi çeşitli kurslar verilmeli'' dedi.
Daha sonra, Vali Çiftçi, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkanı Mustafa İça, Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Baro Başkanı Sabit Özdoğlar ile resmi ve özel kurum ve kuruluşların temsilcileri tarafından Zafer Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenkler sunuldu, saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı söylendi.
Dumlupınar Stadı'ndaki törenlerde ise ilk olarak Çiftçi, Tuğgeneral Fındıkoğlu ve İça, üzeri açık araçtan öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.
İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinden sonra yaptığı konuşmada, bu günün, halk iradesinin halka verildiği, halk iradesine demokrasi tacının giydirildiği gün olduğunu söyledi.
Tarihte özgürlüğüne düşkünlüğüyle tanınan Türk milletinin, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra ülke topraklarının düşmanlarca işgal edilmesi üzerine bir kez daha özgürlüğünü geri alma mücadelesine giriştiğini hatırlatan Şahinkaya, ''Yurdumuzu işgal eden güçlere karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tarihimizin en büyük savaşlarından birini verdik. Kazanılan zafer sonucu 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışıyla beraber çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılmıştır'' dedi.
Şahinkaya, eğitim kurumlarının, sürekli değişen topluma liderlik yapabilme zorunluluğunu kendilerinde hissetmesi gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:
''Okulun en önemli özelliği, toplumun hizmetine sunduğu ürünün toplumdan gelen ve topluma giden insanı oluşturmasıdır. Hepimiz biliyoruz ki, eğitim bireylerin ve toplumların gelişmesini sağlayan, ekonomik kalkınmayı destekleyen, maddi, manevi ve kültürel değerleri geliştirip koruyarak gelecek nesillere aktaran, olmazsa olmaz, vazgeçilemez ve ertelenemez bir süreçtir. Her alanda büyük değişimlerin yaşandığı, sanayi toplumundan, bilgi toplumuna geçildiği günümüzde bilgi üretimi yaşamsal önem kazanmış ve gelişmenin ana unsuru durumuna gelmiştir. Bu sürecin doğal sonucu olarak da tüm ülkeler eğitim ve Öğretim sistemlerini gözden geçirmek, çağdaş ölçütlere göre yeni eğitim planları yapmak zorunda kalmıştır.'' Daha sonra, ilköğretim okulu öğrencileri arasındaki şiir yarışmasında birinci olan Yenidoğan İlköğretim Okulu öğrencisi Fatma Aleyna Sarı, ''Ben Bir Çocuğum'', ikinci olan 19 Mayıs İlköğretim Okulu öğrencisi Fırat Tuna ise ''Bağımsızlık Destanı'' şiirlerini okudu.
Hava Er Eğitim Tugay Bandosunun çaldığı marşlar eşliğindeki resmi geçit ve halk oyunları gösterisiyle devam eden tören, kız ve erkek hareket gruplarının sarı ve siyah renkteki şemsiyeler ve Türk bayraklarıyla yaptığı gösteriyle sona erdi. Gösterinin final tablosunda, büyük Türk bayrağı ve Atatürk posteri açıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com