Çözüm süreci

Çözüm süreci
Demokrasi ve Çözüm İçin Sivil İnisiyatif üyeleri AB Türkiye Delegasyonu ile bir araya geldi

Demokrasi ve Çözüm İçin Sivil İnisiyatif platformu üyeleri, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile çözüm sürecini görüştü.

AB Türkiye Delegasyonu binasında yapılan toplantıya Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan Can Paker, Ali Bayramoğlu, Fadime Özkan, Doğu Ergil, Ayhan Oğan, Mehmet Uçum, Zübeyde Teker, Levent Korkut, Mehmet Emin Aktar ve Emine Filiz Bedirhanoğlu katıldı.

Toplantının ardından Mehmet Uçum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sivil toplumun her kesimden katılımla demokrasi ve çözüm süreci açısından süreci takip etmek, sürecin hızlanmasını sağlamak ve aksamalar olduğunda da gerekli uyarılar yapmak amacıyla geçen yıl Demokrasi ve Çözüm İçin Sivil İnisiyatif'i kurduklarını hatırlattı.

Bu nedenle hem hükümet hem meclisteki partiler hem de uluslararası toplumla ilişki kurma rolü üstlendiklerini belirten Uçum, delegasyona "akil insan" deneyimlerini aktardıklarını söyleyerek "Son derece verimli bir görüşme oldu. Bundan sonra süreç konusunda AB ortak hukuku çerçevesinde ne tür girişimlerde bulunacaklarına ilişkin görüş alışverişi yaptık" değerlendirmesinde bulundu.

"Toplantıda Türkiye'nin demokratik sesini ifade etmeye çalıştık" diyen Uçum, Türkiye'de bu sorunun çözülmesinin aynı zamanda AB bakımından da pozitif sonuçlar doğuracağını vurguladıklarını kaydetti.

-"Barışı da savaşı da yaşatacak olan toplumdur"-

Doğu Ergil, toplantıda çeşitli AB ülkelerinin sefaretlerinden de temsilciler bulunduğunu ve onların en çok Türkiye'deki barış sürecinin nereye vardığını ve bundan sonra nereye gideceğini merak ettiklerini aktardı.

"Barış müzakereleri, hükümetin temsilcileri ile örgütün temsilcisi arasında sürüyor. Halbuki barışı da savaşı da yaşayan ve yaşatacak olan toplumdur" diyen Ergin, akil insanlar olarak Anadolu'yu dolaştıktan ve yüz binlerce kişiyle temas ettikten sonra toplumun beklentilerinden hareket edip, toplum adına bu işe soyunduklarını ifade etti.

Can Paker de heyetin Barış ve Demokrasi Partisi Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Iğdır Bağımsız Milletvekili Pervin Buldan ile görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

Demirtaş'ın çözüm sürecinin devamıyla ilgili yasal bir çerçevenin gerekli olduğunu ve hiç olmazsa böyle bir çerçevenin gündeme alınmasını istediğini bildiren Paker, "Onlar da kendi kamuoylarına sorumlulukları dolayısıyla bunu dile getiriyorlar. Bir de resmi heyetler dışında sivil toplumun da olaya müdahil olmasının süreci pozitif etkileyeceğini düşünüyorlar" görüşünde bulundu.

Muhabir: Tuğba Özgür Durmaz
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com