Çözüm süreci hayvan varlığını artırdı

Çözüm süreci hayvan varlığını artırdı
Terör olayları nedeniyle hayvancılığın bitme noktasına geldiği Van'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çiftçilere sunduğu teşvikler ile çözüm süreci kapsamında yayla ve meraların kullanıma açılması, kentte hayvan varlığının artmasını sağl

CEMAL AŞAN - Terör olayları nedeniyle hayvancılığın bitme noktasına geldiği Van'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çiftçilere sunduğu teşvikler ile çözüm süreci kapsamında yayla ve meraların kullanıma açılması, kentte hayvan varlığının artmasını sağladı.

Geçmiş yıllarda, canlı hayvan varlığıyla ülkenin kırmızı et ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Van'da, uzun yıllar devam eden terör olayları büyük ve küçükbaş hayvan sayısında düşüşe neden oldu.

Gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının son yıllarda yaptığı çalışmalar, gerekse Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir yıl önce başlatılan çözüm süreciyle yayla ve meraların kullanıma açılması Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki hayvan potansiyelini artırdı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'daki nüfusun yüzde 48'inin tarımsal faaliyet yürüten çiftçilerden oluştuğunu belirterek, kentin ekonomisinin büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayandığını söyledi.

Van'ın, 1 milyon 359 bin hektarlık mera varlığıyla ülkedeki meraların yüzde 10'una sahip olduğunu vurgulayan Altuner, böylesi bir zenginliğin kentte meraya dayalı hayvancılığın öne çıkmasını sağladığını ifade etti.

Altuner, özellikle Gürpınar, Çaldıran, Çatak ve Özalp ilçelerinde büyük oranda küçükbaş hayvan besiciliği yapıldığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Koyun varlığımız, ülke içinde ciddi bir rakama karşılık geliyor. Son dönemde koyun varlığının artığını memnuniyetle söyleyebiliriz. Özellikle meralarda birtakım çalışmaların yapılması sayesinde buraların rahatlıkla kullanılması koyun varlığında artış sağladı. Ayrıca büyükbaş hayvancılıkta da azımsanmayacak bir rakama sahibiz. Hayvancılık faaliyeti bu kadar önde yürütülürken, bu durum desteklemelere de yansıyor."

-"Çiftçiye 10 yılda 752 milyon liralık destek verildi"

Altuner, çiftçilere verdikleri desteklemeler arasında ilk sırayı hayvancılığın aldığına değinerek, şöyle devam etti:

"İlimizdeki çiftçilere 2003-2013 yılları arasında toplam 752 milyon lira dolayında tarımsal destek verdik. Bu tarımsal destekler, karşılıksız ve geri ödemesiz. Bu rakamın hayvancılıkla ilgili olan kısmı tüm destekler içinde 321 milyon lira civarında. 2013 yılında hayvancılığa 37 milyon lira gibi bir destekleme gerçekleştirdik. Bitkisel alan bazlı desteklemeler, fark ödemeleri ve diğer desteklemelerle birlikte bu rakam 80 milyon lirayı geçiyor."

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında da 21 milyon liralık bir desteklemenin olduğuna işaret eden Altuner, yapılan desteklemeler ve çözüm sürecinin oluşturduğu etkiyle büyük ve küçükbaş hayvan sayısının bir yılda 130 bin arttığını kaydetti.

"Meraların kullanılmasının önündeki engellerin kalkması hayvan varlığına olumlu yansıdı" diyen Altuner, çözüm sürecinin olumla havasının bu yıl daha net görüleceğini ve sürecin bu şekilde devam etmesiyle bölgenin yine tarım ve hayvancılığın merkezi haline dönüşeceğini dile getirdi.

Muhabir: Cemal Aşan
Yayınlayan: Levent Harman

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com