Çözüm Süreci'nin sadece iki tarafı var

Çözüm Süreci'nin sadece iki tarafı var
Leyla Zana: Süreci Erdoğan ile Öcalan yönetiyor

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen geleneksel AB, Türkiye ve Kürtler Konferansı'nın 10'uncusunda konuştu. "İmralı'daki Barış Süreci: Tarihsel İmkân" özel başlığıyla Brüksel'de başlayan konferansta açılış konuşmasını yapan Zana, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetimin lideri Mesud Barzani'nin Diyarbakır buluşmasına tam destek verdi.

'AKP UMUT VERDİ'

Leyla Zana, Erdoğan ve Öcalan'ın, "çözüm sürecinde" üstlendikleri görevi çarpıcı sözlerle tanımladı. Erdoğan ve Öcalan'ı kamuoyu önünde etkisi tartışılmaz liderler olarak gördüğünü belirten Zana, AKP'nin, Cumhuriyet tarihi boyunca Kürt meselesinin çözümü yolunda en cesur adımları attığını iddia etti.

"Gerçekçi müzakereler başlasın" çağrısı yapan Zana, "Hükümet, muhataplık meselesini gerçekçi bir şekilde ele aldı. İmralı ve Kürt özgürlük hareketi ile eşzamanlı diyalog mekanizmasını işletmesi anlamlı ve gelecek için umut vericidir.

Ancak PKK'nın sosyal ve siyasal hayata dahil edilmesi, Öcalan'ın koşulları gibi anabaşlıklarda gerçekçi adımlar atılmaması sürecin ciddiyetinin sorgulanması anlamına gelecektir" dedi.

Zana'nın açılış konuşmasını yaptığı konferansa eski DEP milletvekilleri, KNK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar ve Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal da katıldı.

Kongrenin izleyicileri arasında Oslo Görüşmeleri'nde PKK adına katılan isimlerden Adem Yavuz da yer aldı. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com