Çukurca'daki Mayın Patlaması Davasında Beraat

Çukurca'daki Mayın Patlaması Davasında Beraat
Hakkari Çukurca'daki mayın patlamasıyla ilgili davada Tuğg. Zeki Es tahliye edildi.

6 askerin şehit olduğu olayın tutuklu sanığı Tuğgeneral Zeki Es tahliye edildi.

Tuğgeneral Zeki Es, askeri savcılığın talebiyle 6 Kasım 2010 tarihinde tutuklanarak Mamak Cezaevi'ne gönderilmişti. Olayın meydana geldiği yer Hakkari Çukurca'daki Hantepe kırsalıydı. Yerleştirilen mayınlar 6 askerin sehit olmasına neden olurken, 8 asker de yaralanmıştı. Ancak mayınların, terörist geçişleri önlemek amacıyla askerler tarafından döşenen mayınlar olduğu iddiası olayın ardından gündeme gelmişti. Mayınların döşenme talimatını da Tuğgeneral Zeki Es'in verdiği iddia edilmişti. Bunların hepsi bir ses kaydıyla da kamuoyuna yansımıştı. Telefon görüşmesindeki isim, mayını bizzat kendilerinin döşediğini itiraf ediyordu. Karşıdaki sesin tepkisi ise "Hiç önemli değil" sözleriyle olmuştu.

İŞTE O TELEFON GÖRÜŞMESİ

Z. E: Değil komutanım. Uzaktan komutalı değil. Biliyorsunuz bunları korumak için ben burada sıkıntılı oldukları için kendim risk alarak geldim. Bizzat kendim yerleştirdim. Rütbelileri tek tek çağırdım gösterdim. Bütün bölük komutanları birbirine devretsin dedim. Hep böyle tekmil verdiler devrettik diye. Ama komutanım bu büyük bir olasılıkla bizim, yani sabah buraya gelmenizde yarar var komutanım." Mayınları yerleştirdiğini çekinmeden üstüne anlatan sesin sahibi, komutanından zor durumda kalmamak için yardım istiyordu: "Ben bu çocukları koruyayım diye onları döşedim. Ama onlar demek ki bu hassasiyeti, o kadar yırtınmama rağmen göstermemişler. Komutanımızla da bir paylaşırsanız komutanım, ben sabahleyin sıkıntıda kalabilirim. Yani olduğu gibi paylaşmak durumunda kalabilirim. Komutanım sizi böyle sıkıntıya soktuğum için kahroluyorum."

G. K: Yok yok hayır öyle birşey, hiç bir sıkıntı yok bak hiç bir sıkıntı yok. Hayır hayır hayır hiç bir sınıtı yok. Biz aynen planladığımızı tekrar uygularız. Sen merak etme hiç onda bir sıkıntı yok.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com