Çukurova'da toplu arı ölümleri üreticiyi endişelendiriyor

Çukurovada toplu arı ölümleri üreticiyi endişelendiriyor
Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Çukurova’da, bal arılarının toplu halde telef olması bal üreticilerini endişelendiriyor

OSMANİYE (AA) - ÜMİT KAHRIMAN - Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Çukurova’da bal üreticileri, kovanlardaki arılarının toplu halde telef olmasından endişe duyuyor.

Osmaniye Arıcılar Birliği Başkanı Emin Gaffaroğlu, AA muhabirine, Osmaniye ve Adana'nın Ceyhan ilçesinde bazı bölgelerde kovanlardaki arıların yüzde 30-40'ının telef olduğuna dikkat çekerek, toplu ölümler nedeniyle yıllık bal üretiminde yüzde 50'ye varan kayıp öngördüklerini belirtti.

Arıların telef olmasının, "tarım alanlarında kullanılan zirai ilaçlarla ilişkili olduğunu" savunan Gaffaroğlu, ölen arılardan aldıkları numuneleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri aracılığıyla laboratuvarda incelettiklerini, analiz sonuçlarını beklediklerini kaydetti.

Benzer olayın geçen yıl da yaşandığına dikkati çeken Gaffaroğlu, şu bilgileri verdi:

"Çukurova'da iki yıldan beri yoğun arı ölümleri var. Bu ölümler genellikle Mersin çevresinde başlıyor, Adana, Osmaniye ve ilçelere de yayılıyor. Şu anda Ceyhan’a bağlı Azizli köyünde de toplu arı ölümleri görülmeye başlandı. Arı ölümleri, kovanın zayıflaması anlamına geliyor. Bir arı kovanının bal vermesi için güçlü olması gerekir. Aksi halde verim düşer. Osmaniye ve Adana'nın Ceyhan ilçesinde bazı bölgelerde kovanlardaki arıların yüzde 30-40'ı telef oldu. Bu, üretimin yarı yarıya düşmesi demek. Ceyhan’dan yetkililer burada incelemede bulunacak. Neticeyi bekleyip, ona göre önlem almayı planlıyoruz."

Gaffaroğlu, toplu arı ölümleri nedeniyle üreticilerin mağdur olduğunu belirterek, üreticiyi koruma adına önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Tarım sektöründe zirai ilaçların bilinçsiz kullanıldığını öne süren Gaffaroğlu, "Tarımın gelişmesinde arıların büyük payı var. Döllenmenin, arılar sayesinde gerçekleştirilmesi nedeniyle arıların korunması gerekir. Bunun bilincinde olmalıyız. Arılar olmazsa tarım da olmaz. Çukurova’da artan toplu arı ölümlerinin önlenmesine yönelik kriz masası oluşturulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Geçimini arıcılıkla sağlayan Mustafa Kemal Mazı da yüzde 30 arı kaybı yaşadığını, bu durumun bal üretimini ve gelirini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Mazı, "Ne yapacağımızı şaşırdık. Tüm kovanlarda arı ölümleri var. Sadece kendi arılarımızın telef olduğunu zannediyordum. Daha sonra birçok yerde olduğunu öğrendim. Yetkililerden çözüm bekliyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com