Cuma hutbesinde AKP propagandası

Cuma hutbesinde AKP propagandası
AKP seçim propagandasında cami imamlarını partinin örgüt yöneticisi gibi kullanıyor.

CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Adana Uğur Mumcu Meydanı’ndaki mitingi için din görevlilerinin cuma hutbesi sırasında cami cemaatini yönlendirdiğini belirtti.

Develi yaptığı açıklamada, Ceyhan’ın Merkez Abdulkadirağa Camii imamı Nazmi Söğüt’ün cuma hutbesinde cami cemaatini Başbakan Erdoğan’ın katılacağı mitinge davet ettiğini ifade ederek şöyle dedi:

“İmamın adeta siyasi propaganda yaparcasına, söz konusu siyasi partinin örgüt yöneticisi gibi hareket etmesi kabul edilebilecek gibi değil. İşin daha da vahim boyutu ise, söz konusu imamın bu işi vali ve kaymakamının talimatıyla yaptığını söylemesi.

Bürokrasinin siyasetin emrinde olduğunu biliyorduk da siyasetin din ve inanç üzerinde bu kadar etkisi olduğunu tahmin edemiyorduk. Vali ve kaymakam hangi görev ve yetkiyle din görevlisine bir siyasi partinin yapacağı miting için çağrıda bulunuyor, doğrusu merak ediyoruz.

Sayın vali ve kaymakamın talimatı söz konusu değilse bu işgüzar imam hakkında ne gibi işlem yapacaklarını doğrusu merak ediyoruz? Eğer talimat verdiklerini kabulleniyorsa da bunu kamuoyu önünde gerekçelerini açıklamasını bekliyoruz. İmam ise ibadetlerini yapan insanları dahi rahatsız eden bu tür davranışı nasıl sergileyebiliyor? Bu gücü ve cesareti nereden alıyor, anlamış değiliz.”(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com