Cumhurbaşkanı Adres Sorarsa

Cumhurbaşkanı Adres Sorarsa
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül il eşi sıkıldıkları birgün korumaları atlatıp araçla Ankara'da gezmeye başlarlar...

Adresi soran Cumhurbaşkanı ise...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'la başlayan sivil cumhurbaşkanları arasında en genç olanı. 2007'de köşke çıktığında 57 yaşındaydı. 367 garabetinden sonra çıktığı köşkte, sağduyulu yaklaşımıyla dikkat çekti. Farklı bir siyasi ekolden gelen geçmişine, siyasi gerilime yol açan gelişine rağmen, kısa sürede makul çoğunluğun cumhurbaşkanı olmayı başardı.

Daha önemlisi bir önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yavaşlattığı ve Çankaya Köşkü'ne hapsettiği, Özal'la başlayan sivil ve aktif cumhurbaşkanı geleneğini, çok daha ileri bir noktaya taşıdı. Bugün kadar 90'a yakın ülkeye gitti. Siyasi ve ticari birçok görüşmeye öncülük etti. Ama sadece bununla da yetinmedi, Türkiye toplumunun temel sorunlarına karşı ilgisiz kalmadı. Çok kritik "Kürt ve Ermeni" meselelerinde ön açıcı çıkışlar yaptı halen de yapıyor.
En son yaşanan YSK krizinde devreye girerek BDP eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'la görüşme isteği de bu çabasının bir sonucuydu.

Kısaca Cumhurbaşkanı Gül dolu dolu geçen bir 4 yılı geride bıraktı. Sırbistan'daki "Üçlü Zirve" toplantısı nedeniyle gittiğimiz Belgrad'da, Tuna nehri üzerinde tekne turu yaparken, sözü "Köşk hayatı"na getirip nasıl olduğunu sorduk.
Cumhurbaşkanı Gül, biraz düşünüp tebessümle cevap verdi:
"Pek de alışkın olmadığımız yoğun bir protokol var. İnsan bazen o rahat dolaşma günlerini özlüyor."
Dostlarıyla arada bir İstanbul'da buluştuğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, bir kez de "protokol" kurallarını bir yana bırakan bir kaçıştan söz ediyor.

Köşkün içinde bir kilometrelik bir alanda araba kullanırken sıkılan Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Hanım'ı da yanına alarak sokağa çıkar. Ankara'nın içinde tur atmaya başlarlar. Bir süre sonra da eşinin bir arkadaşına uğramak için oturduğu semte giderler. Ama ellerinde evin tam adresi olmadığı için de mecburen semt sakinlerine adres sorarlar. Nasıl bir tepki aldığını Cumhurbaşkanı Gül, hoş bir anekdot olarak anlatıyor:
"Tabii vatandaşlarımız çok şaşırdı, 'Aaa... Cumhurbaşkanımız' diye şaşkınlıklarını belirttiler. Düşünsenize Cumhurbaşkanısınız ve sokakta adres soruyorsunuz. (Gülüyor) Vatandaşlarımız çok sıcak ve candan davrandı. Bizim için de hoş bir anı oldu."

Mahmut Övür,Sabah

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com