Cumhurbaşkanı Gül, Bartın'da

Cumhurbaşkanı Gül, Bartında
Gül, Belediye Başkanlığını ziyaret etti

BARTIN (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  "Hava güzel, deniz güzel, çevre güzel ama çevreye yakışan bir yapılanma söz konusu olmazsa o zaman insanlar da gelmez. Hatta mevcut insanlar da siz farkında olmadan yavaş yavaş başka yerlere giderler" dedi.

Gül, Bartın Belediyesini ziyaretinde açıklamalarda bulundu.  

Türkiye'nin en şirin, en cennet köşelerinden birinin Bartın olduğunu belirten Gül, odaya girerken gördüğü resimlerin Bartın'ı özetlediğini söyledi. Gül, Allah'ın verdiği güzellikleri ve Bartın'ı bozmadan büyütmenin önemine işaret ederek, "Bartın'ı zenginleştirmek ve kıymetli hale getirmek, bu bütün vatandaşların, kamu yöneticilerinin görevi. Ama esas belediye hizmetleri ile belediye başkanı, belediye meclisi ile onların vizyoner bakışı ile bu gerçekleşebilir. İmar faaliyetlerini ona göre yapmak, şehrin gelişmesini ona göre planlamak, korunacak yerlerin korunmasına hassasiyet göstermek, binaların yüksekliğini buna göre sınırlamak, bütün bunlar belediye hizmetleridir" diye konuştu.  

Gül, Bartın'ın geç şehir olmanın avantajını yaşadığını vurgulayarak, "Belki burası çok erken şehir olsaydı, belki burası da biraz elden çıkabilirdi. Şimdi önemli olan her şeyi güzel yönetebilmek. Bunun için de şehrin yöneticilerinin büyük bir uyum içinde olması, başta Vali Bey olmak üzere ilinizin siyasetçilerinin, milletvekillerinin, büyük bir dayanışma ve el birliği içerisinde bu şehrin geleceğini yönetmesi gerekir" diye konuştu. 

Kamu yöneticilerinin hepsinin belli bir süreyle şehirlerde görev yaptıklarını, daha sonra ise başka yere giderek hizmetlerine devam ettiklerini anımsatan Gül, "Devlet geleneği böyle ama genellikle yerel yöneticiler orada doğan ve büyüyen insanlardan olur. Dolayısıyla yerel siyasetçilerin bölgelerini sahiplenmesi çok önemli. Bunun için de uzun görüşlü, vizyoner bir politika takip etmek gerekir. Buraların kıymetine kıymet katmak gerekir. Bartın, Amasra tüm buralar gerçekten anlatarak tarif edilemeyecek kadar güzel yerlerdir" ifadesini kullandı.

 Gül, belediye başkanı, meclis üyesi ve siyasetçilere, "dar görüşlü, popülist değil uzun vadeli vizyoner bakış içerisinde" olmaları tavsiyesinde bulunarak, kenti ve tarihi mirası korumalarını, yeni özellikler eklemelerini istedi.

-"Türkiye'nin en güzel yörelerinden birisi olacaktır"

Bartın'ın konaklarının çok meşhur olduğunun altını çizen Gül, şunları söyledi:

"Vaktiyle o konaklardan birinde Talat Beylerin Konağı'nda kalmıştım ben. Bütün bunları muhafaza edin. Onları korumak için kolaylıklar gösterin. Çevrenin, denizin güzelliğini hep muhafaza edin ve imar faaliyetlerinizi bu çerçeve içinde yapın. O zaman burası çok büyük cazibesine cazibe katacağı, insanların gelip yerleşeceği, Türkiye'nin en güzel yörelerinden birisi olacaktır. Turizm faaliyetleri çok daha canlı olacak, yerli yabancı turistler buralara gelip gitmeyecekler, belki günlerini geçireceklerdir. Hava güzel, deniz güzel, çevre güzel ama çevreye yakışan bir yapılanma söz konusu olmazsa o zaman insanlar da gelmez. Hatta mevcut insanlar da siz farkında olmadan yavaş yavaş başka yerlere giderler."

Gül, belediye başkanlarına şehre sahip çıkmaları dolayısıyla şehremini sıfatını verdiklerini dile getirerek, başarılar diledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com