Cumhurbaşkanı Gül, Bartın'da

Cumhurbaşkanı Gül, Bartında
Gül, öğle yemeğinde konuştu:

BARTIN (AA) -  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ülkede birlik ve beraberliğin önemine işaret ederek, "Farklı siyasi partiler, farklı görüşler, farklı akımlar, bunlar demokrasinin, çoğulculuğun bir gereği. Ama bu çoğulculuk içerisinde yeri geldiğinde birliği oluşturmamız veya birlik içinde çoğulculuğu gerçekleştiriyor olmamız çok önemli" dedi.

Gül, onuruna verilen öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, daha önce şehirde çeşitli vesilelerle bulunduğunu ancak cumhurbaşkanı olarak ilk kez ziyaret ettiğini, bundan mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin bütün illerini seçildiği günden itibaren ziyaret ettiğini ifade eden Gül, bir cumhurbaşkanı tarafından çok uzun süre ya da hiç ziyaret edilmeyen iller bulunduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Gül, her ilde cumhurbaşkanı ziyaretinin birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirdiğini, cumhurbaşkanının, ülkenin birliğini, beraberliğini ve Türk milletini temsil eden kişi olarak gittiği her yerde bunu teşvik ettiğini kaydederek, "Ben de bugün Bartın'da değerli siyasetçiler, ilin değerli yöneticileri, hepsiyle yaptığım görüşmelerde bu yönde görüşlerimi herkesle paylaşırken burada da çok iyi bir dayanışma, huzur ve herkes arasında iyi bir koordinasyonu görmekten çok memnun oldum" diye konuştu.

Bartın'ın huzurlu, sakin bir yer olduğunu, bunda tabiatın, güzelliklerin etkisi olduğunu belirten Gül, yemek yenilen mekanın da bunu yansıttığını, başka illerde kendisine apartman katlarında, salonlarında bu tip yemekler verildiğini söyledi.

Türkiye'nin her yerinin kendisine has özellikleri, övünülecek değerleri bulunduğunu ama Bartın'ın tabiat güzelliği, yeşili, deniziyle, denizle yeşilin buluştuğu bir yer olarak güzelliklerini ortaya serdiğini kaydeden Gül, şehrin ayrıca tarihi yönünün de bulunduğuna işaret etti.

Nüfusun azlığına, geç şehir olmasına rağmen Bartın'ın Karadeniz'deki birçok şehirden daha eski bir tarihi olduğunu vurgulayan Gül, burada çok farklı medeniyetler kurulduğunu anımsattı.

-"Herkes el ele çalışıyor"

Cumhurbaşkanı Gül, bütün bunların kıymetinin bilinmesini gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bir taraftan huzur ve bir taraftan da ülkemizde refahın artması, gelişmenin, ekonomik kalkınmanın sağlanması, ihtiyaçların hep karşılanması için kamu-özel herkes ele ele çalışıyor. Özellikle son 10 yıl içinde hizmetlerde çok büyük gelişmelerin olduğuna eminim ki herkes vakıftır. Ayrıca istikrar ve güven ortamı içerisinde özel sektör de büyük yatırımları Türkiye'nin her tarafına yapmaya başlamaktadır."

Bartın'ın yer altı zenginliğine de dikkati çeken Gül, devletin yanında özel sektörün de buraya yatırım yapmasının beklendiğini, böylece refahın artacağını, ekonomik şartların iyileşeceğini ve çocukların geleceğinin çok daha iyi olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün bunlar için huzurlu, hepimizin birbiriyle dayanışma içinde olması çok önemli. Farklı siyasi partiler, farklı görüşler, farklı akımlar, bunlar demokrasinin, çoğulculuğun bir gereği. Ama bu çoğulculuk içerisinde yeri geldiğinde birliği oluşturmamız veya birlik içinde çoğulculuğu gerçekleştiriyor olmamız çok önemli. Çoğulculuğu bir kavga, çekişme, enerjilerimizi boşa harcama olarak anlarsak o zaman memleket olarak da zarar görürüz. Şehirler, beldeler olarak da zarar görürüz. Küçük bir ailede bile bir çekişme başlarsa bunun sonu nereye gider bilirsiniz. Onun için birlik, beraberlik, şehrimizin geleceği söz konusu olduğunda herkesin el birliği içerisinde çalışıyor olması çok önemli."

Bu havayı ve iklimi Bartın'da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, vilayette ve belediyede bilgiler aldığını, yapılması ve takip edilmesi gerekenleri gördüğünü, dönüşünde bunlarla ilgili talimatları vereceğini, yapılması gerekenlerin yapılacağını bildirdi.

-Şehit yakınları ve gazilerle selamlaştı 

Cumhurbaşkanı Gül, salona girişinde önce şehit yakınları ve gazilerle selamlaştı. 

Bartın Valisi Ali Çınar, yemekte yaptığı konuşmada, 1991'de il olan Bartın'a ilk kez bir cumhurbaşkanının ziyarette bulunduğunu anımsatarak, Cumhurbaşkanı Gül'ü ağırlamanın onurunu yaşadıklarını kaydetti.

Çınar, "Bartın il olmasının ardından eğitim, sanayi, turizm gibi alanlarda dönüşüm sürecine girdi. Sürdürülebilir bir başarı için eğitimde yapılan yatırımlar etkisini gösterdi. 2008'de kurulan üniversitede bugün 9 bin öğrenci eğitim görüyor" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com