CUMHURBAŞKANI GÜL: "BU MECLİSİN YENİ ANAYASA YAPAMAMASI İÇİN BİR NEDEN YOK"

CUMHURBAŞKANI GÜL: "BU MECLİSİN YENİ ANAYASA YAPAMAMASI İÇİN BİR NEDEN YOK"
CUMHURBAŞKANI GÜL: "BU MECLİSİN YENİ ANAYASA YAPAMAMASI İÇİN BİR NEDEN YOK"

TBMM Başkanı Cemik Çiçek ve beraberindeki TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni Anayasanın bu toplumun öz güvenini yansıtacak bir metin olması gerektiğini vurgulayarak, "Temsil düzeyi yüksek olan bu Meclisin yeni Anayasayı yapamaması için bir neden yok" dedi. ANKARA (ANKA) - TBMM Başkanı Cemik Çiçek ve beraberindeki TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni Anayasanın bu toplumun öz güvenini yansıtacak bir metin olması gerektiğini vurgulayarak, "Temsil düzeyi yüksek olan bu Meclisin yeni Anayasayı yapamaması için bir neden yok" dedi.
Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve beraberindeki TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kabulde TBMM Başkanı Çiçek, yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Gül'e detaylı bilgi sundu. Kabulde ayrıca, komisyonda yer alan parti temsilcisi milletvekilleri de yeni Anayasa süreci ile ilgili fikir ve değerlendirmelerini paylaştı.
Yeni Anayasa süreci ile ilgili hem TBMM Başkanı Çiçek'in hem de komisyon üyesi vekillerin değerlendirmelerini dinleyen Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin de bu sürece ilişkin fikirlerini birçok kez kamuoyu ile paylaştığını hatırlattı. Mevcut Meclis tablosunun çok iyi bir temsil oranına sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Bu Meclisin yeni Anayasayı yapamaması için bir neden yok" dedi. Süreci en başından beri yakından takip ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, "Yeni Anayasanın tek bir partiye mal edilebilecek bir metin değil, tüm toplumu uzlaştırabilecek kapsayıcı bir metin olması gerekir" diye konuştu.

-"KARŞILIKLI SAMİMİYET ÇOK ÖNEMLİ"-

Türk toplumunun, kendisine öz güveni olan bir toplum olarak bu yeni Anayasayı yapabileceğini ifade eden Gül, tüm bu süreçte karşılıklı samimiyetin çok önemli olduğunun altını çizdi. İlk defa bu kadar geniş tabanı olan bir Anayasa hazırlandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, herkesin bu sürece bir biçimde katılabileceğini ve bunun değerli olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, böyle bir belgenin kimsenin mührünü taşımayıp, aksine toplumun tüm kesimlerini kapsayan ortak bir metin olması gerektiğine vurgu yaptı.
Yeni Anayasa yapımında "metodoloji" ve "esas" şeklinde iki temelin olduğunu ifade eden Gül, metodolojinin esastan önce geldiğini ve burada hata yapılmamasının çok önemli olduğunu belirtti. Metot konusunda uzlaşma sağlanmasının esasa ilişkin görüşmelerde süreci kolaylaştıracağını da belirten Cumhurbaşkanı Gül, yeni Anayasa yapım sürecine katkıda bulunan herkesin hassas olmasının da sevindirici olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, detaylarda boğulmadan süreci bir bütün olarak görmenin daha sağlıklı olacağını söyledi.
Yeni Anayasanın herkesin samimiyetle bağlı olacağı bir belge olması gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Gül, bu süreçle ilgili başta siyasi partiler ve ilgili sivil toplum temsilcisi kuruluşlar olmak üzere tüm toplum kesimlerinin iyi bilgilendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. (ANKA)
(HM/ÖZK) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com