Cumhurbaşkanı Gül: Dersim tartışmalarına karışmam!

Cumhurbaşkanı Gül: Dersim tartışmalarına karışmam!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dersim polemiklerine girmeyeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Kırgızistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, "Dersim'le ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özrü var. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da 'Cumhurbaşkanı özür dilemeli' dedi. Bu çağrıya sizin yanıtınız nedir?" sorusuna karşılık da bu yöndeki sorulara Youtube, World View röportajında açıklama getirdiğini ve açıklamaların yarın yayınlanacağını söyledi. Gül, başka bir soru üzerine görev süresine ilişkin tartışma ve değerlendirmelerin kendi alanı dışında olduğunu ifade etti.


BEN BU SÜREÇLERE DAHİL OLMAM

"Seyit Rıza'nın torunu CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün sizinle görüşme talepleri vardı. Sizden de istekleri var. Siz bu sürece dahil olacak mısınız?" sorusu üzerine Gül, "Bu sürece dahil olacak mısınız' derseniz, ben bu süreçlere falan dahil olmam. Polemiklerin bir parçası olmamaya dikkat ediyorum biliyorsunuz. Bu tartışmalar hiç söz konusu değilken benden randevu istemişlerdi. Ben de siz de takip ediyorsunuz işte, olağanüstü sıkışık bir dönem yaşıyoruz. Uygun bir zamanda görüşürüm demiştim ama bu polemiklerin hiçbiri de ortada değildi. Bu tartışmalar yoktu. Nihayet de bir milletvekili veya bir yöremizden önemli insanlar benden randevu isterlerse bunlarla değerlendirme yapıp görüşüyoruz" diye konuştu.
SURİYE'DE BÜYÜK BİR İSTİKRARSIZLIK VAR

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik yaptırım kararlarını bölge istikrarını nasıl etkileyeceğine ilişkin soru üzerine Gül, Suriye'de büyük bir istikrarsızlık olduğuna dikkati çekti. İstikrarsızlığın bitmesi için Suriye halkının meşru taleplerinin karşılanması gerektiğinin altını çizen Gül, Türkiye'nin tavrının Suriye halkının meşru taleplerinin gerçekleşmesiyle ilgili olduğunu söyledi.


TÜRKİYE DİKKATLİ HAREKET EDİYOR

Gül, Türkiye'nin Arap Birliğinin aldığı kararlara katıldığını belirterek, "Dikkati çekmek isterim ki Türkiye bu konuda gayet dikkatli hareket ediyor. Su ve elektrik gibi hayati ve insani konular, kesinlikle bu tedbirlerin içine girmemektedir. Bunun bütün dünya ve Suriyeliler tarafından bilinmesini isterim" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın Kıbrıs'la ilgili Tayvan Modeli önerisini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, bunun teknik bir konu olduğunu ifade etti. Kıbrıs'taki mevcut durumun sonsuza kadar sürmeyeceğini dile getiren Gül, "Bu durumun çözümü için en iyi fırsat, önümüzdeki aylardır" dedi. Rum Kesimi'nin 2012'nin ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığını devraldıktan sonra çözüme ihtiyaç duymayacağını belirten Gül, bu durumda çözüm ihtimalinin de söz konusu olmayacağını söyledi.

Gül, "Bu konuda yardımcı olmak isteyen varsa, AB içindeki, NATO içindeki Kıbrıs kavgalarının tamamen bitmesini isteyenler varsa bunların bütün güçlerini seferber edeceği dönem bu dönemdir" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com