Cumhurbaşkanı Gül, Erbakan'ın Evindeydi

Cumhurbaşkanı Gül, Erbakan'ın Evindeydi
Abdullah Gül, Necmettin Erbakan'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir süredir tedavi gördüğü Güven Hastanesinde hayatını kaybeden eski başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın Balgat'taki evine taziye ziyaretine gitti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, vefat eden Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile siyasi hayatı içinde çok beraber olduğunu belirterek, ''Birçok hatıralarımız vardır. Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun'' dedi.

GÜL'ÜN TAZİYE ZİYARETİ VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Erbakan'ın evinden ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Gül, ''Siyasi hayatım içinde çok beraber olduk, çok beraber çalıştık. Birçok hatıralarımız vardır. Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Tüm aileye, sevenlere, herkese, milletimize başsağlığı diliyorum'' diye konuştu.

''En son ne zaman görüştünüz?'' sorusuna Gül, ''En son hastanede konuşmuştuk'' yanıtını verdi. Gül, ''Cenaze törenine ''katılıp katılmayacağı'' yönündeki soruyu ise ''Katılacağım'' diye yanıtladı.

ERBAKAN'IN EVİNİN ÖNÜNDE TAZİYE ÇADIRI KURULDU

Bu arada, Türk Kızılayı, Erbakan'ın evinin önüne çadır yerleştirerek, taziyeye gelenlere çay ikramında bulundu. Yetkililer, Türk Kızılayının bütün bağışçılarına aynı hizmetin sunulduğunu belirtti.

Keçiören Belediyesi de evin önüne çay ocağı kurdu. Bazı vatandaşlar ise evin etrafında bekleyenlere lokum dağıttı, taziyeye gelenlere çıkışta pide ve ayran ikramı yapıldı.

Öte yandan, eve gelen Erbakan'ın sevenleri de taziye ziyaretinde bulunarak, dua okudu.

KILIÇDAROĞLU İSE SAADET PARTİSİ GENEL MERKEZİ'NDEYDİ

Kılıçdaroğlu, Erbakan'ın vefatı nedeniyle Saadet Partisi Genel Merkezi'ni ziyaret ederek başsağlığı dileğinde bulundu.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Erbakan ile en son hastaneye yattığında telefonla görüştüğünü ve kendisine acil şifalar dilediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Erbakan'ın da ''kendisini, yakından izlediğini'' ifade ettiğini ve başarılar dilediğini belirtti. Erbakan'ın vefatını Ankara'ya dönerken yolda öğrendiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Türk siyaseti için önemli bir kayıp. Yakınlarına, ailesine, partililerine ve Türk milletine başsağlığı diliyorum'' diye konuştu.

Erbakan'ın cenaze törenine katılamayacağını, daha önce belirlenen bir programı nedeniyle yurt dışında bulunacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, parti yöneticilerinin cenaze töreninde hazır olacağını bildirdi.

''TÜRK İSLAM DÜNYASININ YILDIZLARI BİRER BİRER DÜŞÜYOR''

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da başsağlığı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Türk milletine ve İslam alemine başsağlığı diledi.

''Çok önemli bir siyaset, devlet ve bilim adamının hayatını kaybettiğini'' söyleyen Topçu, ''Şahsi olarak ise kalbi akrabamı kaybettim. Türk islam dünyasının yıldızları birer birer düşüyor'' dedi.

Alparslan Türkeş, Erbakan ve Muhsin Yazıcıoğlu gibi insanlarla oturup konuşmaktan, bu kişileri tanımaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Topçu, onların ''fikri ve siyasi hayatın kilometre taşları olduğunu'' kaydetti.

Topçu, ''Erbakan'ın, çok önemli bir fikri hayatın da baş muallimi olduğunu'' belirterek, Saadet Partisi camiasına başsağlığı diledi.

Eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin de taziye ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Erbakan'ın Türk siyasetinin unutulmaz simalarından biri olduğunu söyledi. Erbakan'ın vizyon sahibi biri olduğunu belirten Çetin, ''Erbakan, Türkiye'nin gelişmesine, kalkınmasına, ulusal sanayinin kurulmasına çok büyük önem veriyordu'' diye konuştu.

Bu arada, ''psikolojik sorunları'' olduğu belirtilen bir kişi, parti binası içinde, ekranında ''Allah'' yazılı cep telefonunu havaya kaldırarak ''Do you speak English? Gözünüz aydın, gözünüz aydın'' diye bağırması üzerine partililer tarafından binadan çıkarılarak, polise teslim edildi.

Güvenlik güçleri, bu kişiyi ambulansa alarak bina çevresinden uzaklaştırdı.

''NECMETTİN ERBAKAN'IN CENAZESİ, SALI GÜNÜ SABAH SAAT 8'DE ÖZEL UÇAKLA İSTANBUL'A GÖTÜRÜLECEK''

Eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Necmettin Erbakan'ın cenazesinin, Salı günü sabah saat 8'de özel uçakla İstanbul'a götürüleceğini bildirdi.

Erbakan'ın Balgat'taki evinde taziyeleri kabul eden Kutan, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, üzgün olduklarını söyledi. Türk milletine ve İslam alemine başsağlığı dileyen Kutan, Necmettin Erbakan ile tanışmalarının 1947 yıllına dayandığını belirtti.

Yaklaşık 60 yıllık beraberlikleri bulunan Erbakan'ın büyük bir davanın sahibi olduğunu ifade eden Kutan, şunları kaydetti:

''Erbakan, büyük bir davanın sahibi olmasına karşılık çok sayıda haksızlığa ve zulme uğradı. Nitekim 1980 askeri darbesinin arkasından 10.5 ay süreyle tutukevinde kaldık. 5 yıl süreyle Mamak'taki mahkemelere taşındık ve orada da 5 tane parti kurma mecburiyetinde kaldık.

Bir büyük davanın verdiği sorumluluk içinde Erbakan hocam bunların hepsini yaptı ve yapılan şeyler de boşa gitmiş değil. İnanarak samimiyetle ifade ediyorum ki Erbakan hocanın ve o arada arkadaşlarının yaptığı çalışmalar Türkiye'nin genel gidişini çok büyük ölçüde değiştirmiştir. Türkiye, bundan 20-25 yıl öncesinin Türkiye'si değil. Türkiye aslına dönmüştür, özüne dönme yolundadır. Bu itibarla hakikaten hocamız benim ölçülerime göre fevkalade değerli hizmetler yapmıştır, ama Allah'ın takdiri vefat etmiştir.''

''HOCAMIZ DEVLET TÖRENİ İSTEMEDİ''

Recai Kutan, gazetecilerin ''İstanbul'daki törenin ne zaman yapılacağı ve Erbakan'ın cenazesinin Ankara'dan ne zaman götürüleceğine'' ilişkin sorusu üzerine, ''Erbakan'ın cenazesi Salı günü sabah saat 8'de özel uçakla İstanbul'a gidecek. Öğle vakti Fatih Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından aile mezarlığına defnedilecek'' diye konuştu.

''Cenaze burada ambulansın içinde mi kalacak o zamana kadar?'' sorusuna Kutan, ''Evet'' yanıtını verdi.

Kutan, ''Devlet töreni yapılmamasıyla ilgili'' soruyu ise ''Devlet töreni istemedi hoca'' diye yanıtladı.

''Kendi vasiyeti mi?'' şeklindeki soruya Kutan, ''Özel bir vasiyet yok, ancak şimdiye kadarki beyanlarında bu tip merasimleri arzu etmiyordu. Dolayısıyla aile de o istikamette bir karar verdi. Devlet töreni istenmedi'' yanıtını verdi.

Kutan, ''Taziye mekanının bundan sonra neresi olacağına'' yönelik soru üzerine, genellikle Necmettin Erbakan'ın evinin taziye mekanı olacağını bildirdi.

''Yurt dışından arayıp, taziyelerini bildiren olup olmadığına'' yönelik soruya karşılık ise Kutan, şunları kaydetti:

''Arayan şurada dursun, yarın Müslüman ülkelerden çok sayıda gelen olacak. Kuveyt'ten, Suudi Arabistan'tan, Malezya'dan, Pakistan'dan.

Gelecekler için özel bir organizasyon yapıldı. Onlar İstanbul Havaalanında VIP'te karşılanacak.''

''BİR KIRGINLIK YOK Kİ HELALLİK ALALIM. ALLAH MEKANINI CENNET ETSİN''

Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtuluş, vefat eden Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile aralarında bir kırgınlık olmadığını belirtirken, ''Helallik almış mıydınız'' sorusuna verdiği cevapta, ''Bir kırgınlık yok ki helallik alalım. Allah mekanını cennet etsin'' dedi.

Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, vefat eden Saadet Partisi Genel Başkanı Erbakan'ın evine taziye ziyaretinde bulundu.

Kurtulmuş, taziye ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, durumun son derece üzücü bir tablo olduğunu söyledi.

Erbakan'ın evine yüzlerce kere geldiklerini belirten Kurtulmuş, ''Birçok toplantıda hocamızı sağlığında dinledik. Bütün milletimizin, camiamızın başı sağolsun. Ailesine başsağlığı diliyoruz. Allah mekanını cennet etsin'' dedi.

Türkiye'ye büyük hizmetleri olan Erbakan'ın milletin bekası, izzet ve şerefi, kalkınması için ömrünü adadığını ve tırnaklarıyla kazıyarak 1969'lardan itibaren büyük bir siyasi mücadele verdiğini vurgulayan Kurtulmuş, Erbakan'ın devletle milletin barışması için fevkalade katkıları bulunduğunu dile getirdi.

''Yarın büyük bir tesadüf 28 Şubat süreci geliyor. 28 Şubat gibi anti demokratik, kara günlerde gerçekten dengeli davranmış, istikrar içinde Başbakanlıktan edilmiş olmasına rağmen, sükunet ve vakar içinde hareket etmiş birisiydi'' diyen Kurtulmuş, Erbakan'ın Türkiye'nin İslam dünyasına açılmasında, Müslüman milletlerle işbirliğine girilmesinde katkıları olduğunu vurguladı.

Kurtulmuş, ''Benim için sadece siyaseten bir dönem birlikte olduğumuz bir siyasi büyüğümüz değil. Rahmetli babamın üniversite yıllarından arkadaşı olan bir aile büyüğümüzdür'' diye konuştu.

SORULAR

Kurtulmuş, gazetecilerin taziye ziyareti sırasında Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan ile ne konuştuğu ve kırgınlık olup olmadığı yönündeki soruları üzerine, , ''Hayır hiçbir kırgınlık yok. Bu bir taziyedir, olağanüstü bir durumdur. Bu insani bir durumdur. O zaman da partiden ayrılırken söylediğimiz gibi hayat politikadan ibaret değildir. Bu hepimizi bütün Türkiye'yi ve camiamızı derinden üzen önemli bir gelişmedir. Fatih'in babasıdır, onun üzüntüsü daha derin bir üzüntüdür'' dedi.

''En son ne zaman görüştünüz?'' sorusuna da Kurtulmuş, ''En son hastanede ziyaret ettim. Fakat sağlık durumu elvermediği için görüşme imkanım olmadı. Ondan evvel de Saadet Partisi kongresinden sonra 3-4 sefer görüşme imkanımız oldu'' karşılığını verdi.

''Helallik almış mıydınız?'' sorusuna verdiği cevapta ise ''Bir kırgınlık yok ki helallik alalım. Allah mekanını cennet etsin'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com