Cumhurbaşkanı Gül Hollanda'ya gitti

Cumhurbaşkanı Gül Hollandaya gitti
Gül:

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Lahey'de yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesinde yasadışı nükleer ticaretin ve yayılmanın önlenmesine yönelik tedbirlerin ele alınacağını belirterek, "Nükleer enerji programına yeni başlayan ülkemiz açısından tüm bu hususların büyük önem taşıdığı kanaatindeyim. Zira amacımız nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla ve en yüksek güvenlik standartlarına riayet ederek yararlanmaktadır" dedi.

Gül, Lahey'de düzenlenecek Üçüncü Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere Hollanda'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında açıklamalarda bulundu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Zirveye 53 ülke ve dört uluslararası kuruluştan üst düzey temsilcilerin katılmasının beklendiğini, katılımcı ülkelerin büyük çoğunluğunun görüşmelerde devlet ve hükümet başkanı seviyesinde temsil edileceğini dile getiren Gül, "Lahey'deki zirvede küresel güvenlik mimarisinin çok önemli bir boyutunu teşkil eden yasadışı nükleer ticaretin ve yayılmanın önlenmesine yönelik tedbirler ele alınacaktır" dedi. 

Sürecin, ilk nükleer güvenlik zirvesinin 2010 yılında Washington'da düzenlenmesiyle başladığını anımsatan Gül,  temel hedefin bu alandaki küresel çabaların güçlendirilmesi ve uluslararası eşgüdümün sağlanması olduğuna işaret etti. 2012'deki ikinci toplantıda uygulamaya dönük tedbirler üzerinde durulduğunu belirten Gül, Lahey'de gerçekleştirilecek üçüncü zirvenin, dünyadaki nükleer madde stokunun azaltılması, nükleer ve radyolojik maddelerin emniyetlerinin sağlanması ile buna yönelik uluslararası işbirliğinin pekiştirilmesi gündemiyle toplanacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerine şöyle devam etti:

"Nükleer enerji programına yeni başlayan ülkemiz açısından tüm bu hususların büyük önem taşıdığı kanaatindeyim. Zira amacımız nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla ve en yüksek güvenlik standartlarına riayet ederek yararlanmaktadır. Taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerimiz çerçevesinde bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu anlayışla milli mevzuatımızı güncelliyor, önceki zirvelerde kararlaştırılan tedbirlerin uygulanmasına yönelik kapasitesimizi güçlendiriyoruz. Zirvede sunacağımız ilerleme raporuyla bu hususlar da kayda geçirilecektir."

-"Güncel meselelere ilişkin tutumlar aktarılacak"

Zirve toplantılarının ikili görüşmeler yapmak açısından da büyük fırsat oluşturduğuna dikkati çeken Gül, bir çok ülkenin devlet ve hükümet başkanları, dışişleri bakanları ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un da katılımcılar arasında olduğunu anımsatarak bir çok ikili görüşme gerçekleştireceğini söyledi. 

Temaslarının, nükleer güvenlik gibi çok önemli bir konunun yanı sıra diğer dünya gündemindeki diğer güncel meselelere ilişkin tutumların muhataplara aktarılmasına da fırsat vereceğini belirten Gül, "Zirvenin toplanması, dünyada önemli olayların ortaya çıkması ve adeta alevlenmesine de denk gelmektedir. Dolayısıyla ülkelerin görüşlerinin birbirine aktarılması önem taşımaktadır. Onun için nükleer konuların dışında da bu zirvenin faydalı olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com