Cumhurbaşkanı Gül 'İran'la çatışma ihtimali var' dedi

Cumhurbaşkanı Gül 'İran'la çatışma ihtimali var' dedi
Cumhurbaşkanı Gül, Harp Akademileri Komutanlığı'nda konferans verdi. Gül, konuşmasında, "İran'ın nükleer programı çerçevesinde odaklanan gerilimin sıcak bir çatışmaya dönüşme ihtimali bulunmaktadır" dedi.


Türkiye'nin yakın komşularında cereyan eden istikrarsızlık ortamına değinen Gül, bunları uzaktan izleme lüksleri bulunmadığını söyledi. Gül, şunları dile getirdi:

"Geleceğe dair müspet beklentilerimize rağmen, Türkiye'nin yakın çevresinde büyük risk ve tehditler de mevcuttur. Komşumuz Suriye'de akan kan devam etmekte, Irak'ta mezhepsel temelde siyasi istikrarsızlık yaşanmakta, İran'ın nükleer programı çerçevesinde odaklanan gerilimin sıcak bir çatışmaya dönüşme ihtimali bulunmaktadır. Yakın komşularımızda cereyan eden bu istikrarsızlık ortamı, bölgesel ve küresel güç mücadelesinin provasının yapıldığı yeni bir soğuk savaş sahnesine dönüştürülmek istenmektedir. Bölgedeki gerilimin sıcak çatışmalara veya iç savaşa sebep olması durumunda, yeni bir belirsizlik ve kaos ortamının doğması yüksek bir ihtimaldir. Bu şartlar altında Türkiye'nin gelişmeleri uzaktan izleme lüksü de yoktur."

Türkiye için diplomatik aktivizm ve askeri hazırlığın bir zorunluluk olduğunu ifade eden Gül, bölgedeki bir diğer ülke İsrail'e ilişkin de "yeni siyasi iklimi en dikkatli takip ve analiz etmesi gereken ülke" diye niteledi. Gül, İsrail'e, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kuruluşuna imkan tanıması çağrısı yaparak, şöyle uyardı: "Stratejik miyopluğu bırak, gayet dikkatli şekilde analiz et, 50 yıl sonrayı daha ileriyi düşünerek hareket et ve gerçek güvenliği sağlayıcı adımları sağlam bir barışla at."
 
Gül konuşmasında çevre güvenliği, enerji güvenliği, biyolojik güvenlik, gıda güvenliği, nükleer güvenlik ve siber güvenlik gibi kavramlara da değinerek, bunlar üzerinde de artan şekilde kafa yormak gerektiğini söyledi.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com