Cumhurbaşkanı Gül Kütahya'da

Cumhurbaşkanı Gül Kütahyada
Gül:

KÜTAHYA (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin en güzide illerinden Kütahya'nın birçok tarihi olaya şahitlik ettiğini belirterek, "Osmanlı'nın kuruluşunda, Kurtuluş Savaşı'nda, Dumlupınar'da kahramanlığını ispatlamış ve kahramanlar çıkarmış bir şehrimizde huzuru, kardeşliği, yakın dayanışmayı görmekten her zaman gurur duyuyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Kütahya'da ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Burada Kütahya Mehter Takımı tarafından karşılanan Gül, ellerinde Türk bayraklarıyla kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı. 

Gül, burada yaptığı kısa konuşmada, daha önce elinde olmayan nedenlerle Kütahya ziyaretini iki kez iptal etmek zorunda kaldığını, bugünkü ziyaretinin Türkiye'nin her tarafında beklenen yağmurun olduğu bir güne denk gelmesinden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Vatandaşlara kendisine gösterdikleri sevgi için teşekkür eden Gül, Kütahya'nın her gün geliştiğini, eksikliklerinin giderildiğini dile getirdi. Gül "Herkes sizin hizmetinizde. Herkes size, vatandaşa hizmet etmek için var. Bundan emin olun" diye konuştu.

Kütahya'yı Türkiye'nin en güzide illerinden biri olarak niteleyen Gül, kentin birçok tarihi olaya şahitlik ettiğini vurguladı. Gül, "Osmanlı'nın kuruluşunda, Kurtuluş Savaşı'nda, Dumlupınar'da kahramanlığını ispatlamış ve kahramanlar çıkarmış bir şehrimizde huzuru, kardeşliği, yakın dayanışmayı görmekten her zaman gurur duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Kentte incelemelerde bulunacağını, görüşlerini ifade edeceğini, bundan sonra yapılması gerekenleri öğreneceğini belirten Gül, devletin her zaman vatandaşlara hizmet edeceğini kaydetti.

-"Çiniciliğin merkezi, bütün dünya için böyledir"

Daha sonra Kütahya Valisi Şerif Yılmaz'ın makamına geçen Gül, burada yaptığı konuşmada da Cumhurbaşkanı olarak bütün illeri ziyaret etme hedefi koyduğunu anımsatarak, ertelemelerin ardından, kalan birkaç il arasında yer alan Kütahya'ya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Kentin Türkiye'nin tarih dolu, en şirin illerinden biri olduğuna işaret eden Gül, kentte büyük şehzadeler yetiştiğini, gerek Osmanlı Devleti'nin kuruluşu sırasında gerekse Kurtuluş Savaşı'nda bölgenin önemli roller üstlendiğini dile getirdi. 

Geçen süre içinde Kütahya'nın vatana, millete bağlılığıyla öne çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Vatandaşlarımız farklı görüşlerde, siyasi partilerde olmalarına rağmen hepsi şehirleri için birlik ve beraberlik içinde olmuşlar, ülkenin kıymetini her zaman bilmişlerdir. Bunu her zaman takdir ederiz. Kütahya böyle önemli bir merkezse burada kültür sanat faaliyetleri de yeşermiştir. Herkesin dilinde olan, 'ateşte açan çiçek' dediğimiz çiniciliğin de merkezidir. Bu sadece Türkiye için bölge için değil bütün dünya için böyledir. Bu sektör üzerindeki yeni gelişmeleri, bunların bugünkü dünyaya daha güzel sunumuyla ilgili kurulan fabrikaları, şirketleri büyük takdirle izliyorum. Ayrıca şu bir gerçek ki Kütahya, yerin altındaki zenginlikleri açısından da Türkiye'nin en kıymetli bölgesidir. Türkiye'de çıkan bütün madenlerin yüzde 80'ine yakını burada vardır. Enerji açısından, diğer kıymetli madenler açısından da çok önemlidir. Şüphesiz ki böyle bir şehrimizin bütün ihtiyaçlarını gidermek, daha da güzelleştirmek, zenginleştirmek devletimizin görevidir."

Daha önceki ziyaretlerine göre kentte çok önemli atılımlar ve gelişmelerin olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, emeği geçenleri kutladı. Cumhurbaşkanı Gül, 30 Mart yerel seçimlerinin kentte huzur içinde gerçekleşmesinin takdir edilecek bir husus olduğunu da kaydetti.

Vali Yılmaz da kentin 7 bin yıllık geçmişiyle Türklerin Anadolu'ya yerleşmesi ve kalıcı olmasına ev sahipliği yaptığını ifade etti. Germiyanoğulları'na başkentlik yapan, çiniciliğin başkenti Kütahya'yı ziyareti için Gül'e teşekkür eden Yılmaz, kentin bugün madencilik, enerji, sanayi ve termal turizmiyle kalkınma hedefine hızla ilerlediğini vurguladı.

Yılmaz, Gül'ün ziyareti anısına Kütahya-Eskişehir yolunda 120 dönümlük alanda 20 bin sedir karaçam fidanı dikilerek Abdullah Gül Hatıra Ormanı oluşturulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Valilik ziyaretinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  AK Parti Kütahya Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Hasan Fehmi Kinay da hazır bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com