Cumhurbaşkanı Gül Kuveyt'te

Cumhurbaşkanı Gül Kuveytte
Gül, Türk şirketi STFA tarafından yapılacak Küçük Bot Limanı'nın temel atma törenine katıldı

KUVEYT (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk şirketi STFA tarafından yapılacak Küçük Bot Limanı projesinin, Türkiye ile Kuveyt dostluğunun güzel bir nişanesi olacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Gül'ü törenin düzenlendiği çadıra gelişinde Kuveyt Petrol Bakanı Ali Ömer ve diğer ilgililer karşıladı. Çocukların çiçek takdim ettikleri Gül'e, küçük fincanlarda yöresel kahve ikram edildi. İki ülke milli marşlarının çalınması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, Kuveyt Oil Company Yöneticisi Haşim Seyit ve STFA İnşaat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alp Taşkent konuşma yaptı. 

Projenin ihalesini yapan Kuveyt Oil Company'nin yöneticisi Haşim Seyit, törende Cumhurbaşkanı Gül'ün de bulunmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Gül'ün Kuveyt'e ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi bakımından büyük önem taşıdığını belirten Seyit, STFA'nın hayata geçireceği projenin de ülkedeki denizcilik olanaklarının geliştirilmesinde önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Seyit, Küçük Bot Limanı inşaatının iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için iyi bir örnek oluşturacağını da kaydetti. 

STFA İnşaat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Taşkent de Türk mühendislerinin bilgi ve becerisini yurt dışına taşıyan ilk şirket olarak 36 yıldır Ortadoğu ve Körfez bölgesinde faaliyetlerinin sürdüğünü dile getirdi. 490 milyon dolar değerindeki projenin 38 ayda tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Taşkent, projenin El Ahmedi Limanı'nın kapasitesinin genişletilmesini ve Ebu Halife'de yeni bir servis limanı inşaatını kapsadığını anlattı. 

Taşkent, "Projeyle, 36 yıldır bilgi, birikim ve deneyimimizi aktardığımız Körfez ülkeleri arasına Kuveyt'in de eklenmesini yalnızca bir yatırım değil iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Gül ve Kuveyt Petrol Bakanı Ali Ömer'in, sahnedeki temsili yapıya harç koyup taş yerleştirmesiyle simgesel olarak projenin temeli atıldı. 

Gül, burada yaptığı kısa konuşmada, "Proje, Türkiye ile Kuveyt dostluğunun güzel bir nişanesi oldu" dedi. Şirket yetkilileri ve Kuveyt hükümetine bir Türk firmasına güvendikleri için teşekkür eden Gül, STFA'nın işi vaktinde ve en güzel şekilde bitireceğine olan inancını dile getirdi. 

Törene, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül'ün bugünkü programında yer alan Büyük Cami ziyaretinin iptal olduğu bildirildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com