Cumhurbaşkanı Gül, soruları cevapladı: (2)

Cumhurbaşkanı Gül, soruları cevapladı: (2)
"Eski Genelkurmay Başkanı sayın Başbuğ ile ilgili müracaatı, Anayasa Mahkemesi'nin oybirliğiyle almış olmasını da doğrusu çok değerli bir karar olarak görüyorum"

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ için verdiği kararla ilgili, "Eski Genelkurmay Başkanı sayın Başbuğ ile ilgili müracaatı, Anayasa Mahkemesi'nin oybirliğiyle almış olmasını da doğrusu çok değerli bir karar olarak görüyorum" dedi. 

Gül, cuma namazını kıldığı Tarabya'daki Hacı Cemal Yazgan Niyet Camisi'nden ayrılırken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. 

Anayasa Mahkemesinin, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için verdiği karara yönelik soru üzerine Gül, başından beri uzun tutukluğunun, haksızlık olduğunu ve cezaya dönüştüğünü dile getirdiğini söyledi. Gül, "Eski Genelkurmay Başkanı sayın Başbuğ ile ilgili müracaatı, Anayasa Mahkemesi'nin oybirliğiyle almış olmasını da doğrusu çok değerli bir karar olarak görüyorum. Ve eminim ilgili mahkemeler, bütün bunları dikkate alarak, prosedür neyse onu yapacaklardır" değerlendirmesini yaptı. 

Bir gazetecinin, "Ergenekon Davası'na bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bu dava kapsamında 5 yıldan fazla tutuklu olanların dilekçe ile başvurabileceğini açıkladı. Tahliyeler de bekleniyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Gül, "Bununla ilgili birşey diyemem. Bunlar tamamen hukukçuları, mahkemeleri ve ilgilileri ilgilendiren bir konu. Benim ayaküstü bu konuyla ilgili bir fikir beyan etmem doğru olmaz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Gül, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) yürütülen soruşturma çerçevesinde iki yılda 509 bin 516 kişinin dinlendiğinin belirlenmesine ilişkin soruya da, "Bilgim yok, bununla ilgili" yanıtını verdi.

Kırım'daki gelişmelerle ilgili soru üzerine de Gül, şunları söyledi: 

"Ukrayna ve Rusya Türkiye'nin Karadeniz'den komşuları olan iki ülke. Karadeniz'de gerginliği hiç bir zaman istemeyiz. Bu konuyu çok yakından takip ediyoruz. Her seviyede çok yakından takip ediyoruz. Kırım'da Türk asıllı Müslüman bir nüfus var. Bizi tabi ki yakından ilgilendiriyor. Bu konuların tırmanmadan, konuşarak görüşülerek, uluslararası hukuk, anlaşmalar çerçevesi içinde, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü çerçevesi içerisinde çözümü için çok gayret ediliyor. Türkiye olarak biz de elimizden gelen her türlü katkıyı veriyoruz. Her seviyede bu konuyu yakından takip ediyoruz."

(son)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com