Cumhurbaşkanı Gül soruları yanıtladı: (2)

Cumhurbaşkanı Gül soruları yanıtladı: (2)
"(Telefon dinlemeleri) Benimle ilgili de 'ihtimal dışı' diyemem. Çünkü teknolojinin geldiği noktada bunları tamamen engellemek mümkün değil. Ama şunu söylemek isterim ki bu konularla ilgili herhangi bir kaygım veya herhangi bir korkum söz konusu değildir"

 ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, telefon dinlemeleriyle ilgili, "Benimle ilgili de 'ihtimal dışı' diyemem. Çünkü teknolojinin geldiği noktada bunları tamamen engellemek mümkün değil. Ama şunu söylemek isterim ki bu konularla ilgili herhangi bir kaygım veya herhangi bir korkum söz konusu değildir" dedi.

Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere Hollanda'ya giden Gül, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sizin de dinlendiğinizi, zamanı gelince bunların da ortaya çıkarılacağını söyledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Cumhurbaşkanı Gül, şu yanıtı verdi:

"Şimdi ortaya çıkan durum şunu gösteriyor ki, bazı devlet görevlileri, kanunların kendilerine verdiği yetkiyi aşıp, kanunları çiğneyip, kanunların ötesinde kendi başlarına birçok dinlemeler yapmışlar. Bunların hepsi şu, önce bunu söylemek isterim. Muhakkak ki bunlarla ilgili işlemler de hukuk çerçevesi içerisinde delillendirilmeli ve bu tip kanunsuzlukları yapanlar muhakkak ki kanunlarımız çerçevesinde cezalandırılmalı. İkincisi bunları doğrusu benimle ilgili de 'ihtimal dışı' diyemem. Çünkü teknolojinin geldiği noktada bunları tamamen engellemek mümkün değil. Ama şunu söylemek isterim ki bu konularla ilgili herhangi bir kaygım veya herhangi bir korkum söz konusu değildir, varsa böyle şeylerin ortaya çıkmasında."

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin "Dinlemelerle ilgili 'ihtimal dışı diyemem' dediniz. Daha önce yaptığınız açıklamada..." sözleri üzerine de şöyle konuştu:

"Hayır, benim bir bilgim yok. Makamımızla devlet işlerini yaptığım konularla ilgili her türlü, tabii ki bir devlet ciddiyeti içerisinde gerekli tedbirler alınır. Bunun bilinmesini isterim. Bunun kuralları vardır. Tedbirler alınır ama nasıl Twitter ile ilgili, diğer iletişim konularıyla ilgili bunlar artık teknik olarak mümkün değil dedim, işte bu tip telefonlar da dinlemeleri de teknik olarak artık bazen mümkün olmuyor. 

Eğer devlet görevlisi olarak görevi kanunların ve mahkemelerin verdiği istikamette bu dinlemeleri yapan insanlar, bunun ötesine geçip, kendi amaçları doğrultusunda, bu sadece önemli devlet adamları olmaz, bir çok vatandaşlarımız da sivil sıradan vatandaşlarımızla da ilgili olabilir, bu tip dinlemeleri yapıp kanunsuz işler yaparlarsa dedim ki böyle olunca hiç kimse ihtimal dışı olamaz. Tekrar söylüyorum, böyle bir şey varsa benim bilgim dahilinde değil. Ama varsa herhangi bir şekilde korkum ya da kaygım yok, söylemek isterim."

-"Bu tip yasaklar en kısa süre içinde kalkacaktır"

Bir gazetecinin, "Twitter kapanmadı dediniz, bazı diyaloglar oldu dediniz, bu diyolog yöntemlerinde Türkiye içinde de bir girişiminiz oldu mu?" sorusuna Gül şöyle cevap verdi:

"Sayın bakanlar seçim kampanyası için Ankara dışındalar. Kendileriyle telefonla görüştük. İlgili görevlileri çağırdım, onlarla da konuştum, bilgi aldım. Twitter'ın Türkiye'de bir temsilcisi yok. Bu tip iletişim platformlarıyla problemler çıkmadan önce iyi kanalların kurulması gerekir, konuşulması gerekir. Böyle bir noksanlık vardı. Şimdi bunların hemen temsilci olacak şekilde demeyim de bir avukatları, onların adına hareket edebilecek kanal oluşmuş oldu. Bu bilgileri de verdiler bana. Bazı mahkeme kararları, özel kişilerle ilgili, siyasi ve ifade özgürlüğüyle ilgili olmayan, haklı gerekçelerden bahsedildi. Ben inanıyorum ki bunlar zaten Twitter merkezi tarafından anlayışla karşılanacaktır ve bunların hepsiyle ilgili gerekli tedbirler alınıp bu tip yasaklar en kısa süre içinde kalkacaktır."

-Süleyman Şah Türbesindeki Türk askerleri

"Suriye'de Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesinde bir kaç gün önce Türk askerlerinin çıkartılması istendiği yönünde bir bilgi geldi. Bu konuda Türkiye'nin değerlendirmesi nasıl oldu? Oradan askerlerimizin çekilmesi gibi bir olasılık var mı?" sorusunu Gül, "Bazı ülkelerin anavatanlarının dışında da toprakları vardır. Kendi topraklarıdır. Bunlar adalar, farklı kıtalar da olur. Bizim de anavatan dışındaki tek toprağımız burasıdır. Dolayısıyla Türkiye toprağıdır. Türk bayrağı dalgalanır. Anavatan nasıl korunursa orası da o şekilde korunur. Bunu da herkesin bilmesini isterim" şeklinde yanıtladı.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com